Szef BBN: Strategia Bezpieczeństwa Narodowego powinna przełożyć się na konkretne działania - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

07.10.2020

Szef BBN: Strategia Bezpieczeństwa Narodowego powinna przełożyć się na konkretne działania

Strategię Bezpieczeństwa Narodowego trzeba "zoperacjonalizować", tak żeby efektem tego dokumentu, były konkretne działania, wyrażone w nowych ustawach i decyzjach podejmowanych na szczeblu rządu i prezydenta - podkreślił szef BBN Paweł Soloch.

Paweł Soloch był pytany w TVP Info o zatwierdzoną w maju przez prezydenta Andrzeja Dudę Strategię Bezpieczeństwa Narodowego. Szef BBN wyjaśnił, że strategia ta jest "najważniejszym, kierunkowym" dokumentem dot. bezpieczeństwa państwa. "Teraz istota działań polega na tym, żeby ten dokument zoperacjonalizować, żeby efektem tego dokumentu, były konkretne działania wyrażone w nowych ustawach i decyzjach podejmowanych na szczeblu rządu i prezydenta" - dodał.

Szef BBN przyznał też, że w tym dokumencie po raz pierwszy Rosja została wskazana jako źródło destabilizacji i zagrożenia. "To zostało zapisane nie jako nasz własny pomysł, ale w zgodzie z oficjalnym stanowiskiem zawartym w oficjalnych dokumentach NATO. Rosja zwłaszcza po 2014 r. (po aneksji Krymu), ale i wcześniej dawała dowody, że polityka, którą prowadzi może zagrażać nie tylko naszemu bezpieczeństwu, ale w ogóle ładowi i bezpieczeństwu międzynarodowemu" - powiedział P. Soloch.

P. Soloch jako przykład niebezpiecznych dla międzynarodowego ładu działań Rosji wymienił "działania podejmowane w ramach wojny hybrydowej i informacyjnej", "wpływanie na wyniki wyborów" i "atak fizyczny w Wielkiej Brytanii z użyciem (trucizny) nowiczoka na Siergieja Skripala".

Źródło: PAP