Szef BBN: Prezydent wspiera strategię, którą rząd wybrał w walce z epidemią - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

22.10.2020

Szef BBN: Prezydent wspiera strategię, którą rząd wybrał w walce z epidemią

Prezydent Andrzej Duda wspiera strategię, którą wybrał rząd w walce z epidemią koronawirusa; przyjęte kierunki działań spotykają się z pełną aprobatą głowy państwa - oświadczył w czwartek szef BBN Paweł Soloch.

Prezydent Andrzej Duda rozmawiał w czwartek wieczorem z premierem Mateuszem Morawieckim i innymi członkami rządu, by omówić kwestie związane z epidemią koronawirusa.

Sze BBN przekazał na briefingu prasowym, że rozmowy dotyczyły m.in. stopnia realizacji zapowiedzi rządu, planów działań na najbliższe dni, zasobów pozostających w dyspozycji oraz scenariuszy ewentualnego rozwoju pandemii. Podkreślił, że główny ciężar działań spoczywa na rządzie. "Prezydent wspiera strategię, którą wybrał rząd (...). Kierunki, które przyjął rząd, jako strategię działania, spotykają się z pełną aprobatą prezydenta" - podkreślił Paweł Soloch.

Zapewnił, że prezydent jest na bieżąco informowany o działaniach rządu w walce z epidemią i uczestniczy w dyskusjach nt. dalszych kroków.

Pytany, dlaczego prezydent rzadko zabiera głos w sprawie epidemii, Paweł Soloch powiedział, że "najistotniejsza w tej chwili jest współpraca prezydenta z rządem, współuczestniczenie we wpieraniu działań, jakie podejmuje rząd i to prezydent robi".

"Pierwszą instytucją, która informuje o tym, co w najbliższych dniach może nas czekać i jakie działania zostaną podjęte, jest rząd" - powiedział szef BBN.

Zapewnił, że "prezydent nie tylko na bieżąco jest informowany i interesuje się tym, co się dzieje, ale również uczestniczy w rozmowach na temat tego, co należy przedsięwziąć".

W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 12 107 osób, 168 osób zmarło. To najwięcej zakażeń i zgonów od początku epidemii. Dotychczas w Polsce potwierdzono 214 686 zakażeń, 4019 osób zmarło.

 

Źródło: PAP