Szef BBN w TOK FM: Szczepionka na Covid-19 to jeden z elementów współpracy z USA w dziedzinie bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.11.2020

Szef BBN w TOK FM: Szczepionka na Covid-19 to jeden z elementów współpracy z USA w dziedzinie bezpieczeństwa

Zmiany w amerykańskiej administracji po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich nie wpłyną na amerykańsko-polską współpracę w poszukiwaniu szczepionki na COVID-19 – powiedział we wtorek szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Minister był pytany w radiu TOK FM o swoją zapowiedź sprzed kilku miesięcy, że wspólne prace nad szczepionką będą jednym z tematów rozmów Prezydentów Andrzeja Dudy i Donalda Trumpa. W czerwcu obaj Prezydenci deklarowali współpracę nad szczepionką, a Andrzej Duda ocenił, że „biorąc udział w pracach badawczych i tym samym będąc współtwórcami tych leków i szczepionek, Polacy będą mogli liczyć na to, że będą one dostępne dla Polaków jak najwcześniej”.

Szef BBN wyraził przekonanie, że zmiana na stanowisku Prezydenta Stanów Zjednoczonych nie wpłynie na tę współpracę. – Nie sądzę, że Joe Biden w tej chwili zawraca sobie głowę subtelnościami w pro- czy antytrumpowym nastawieniu ze strony elit politycznych Polski – powiedział Paweł Soloch. Dodał, że szczepionka „to jeden z elementów współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa ze Stanami Zjednoczonymi”. – Nie sądzę, żeby ta kwestia była przedmiotem kaprysu politycznego czy jakiegoś – w cudzysłowie – odwetu politycznego ze strony nowej administracji , tym bardziej, że to dotyczy wszystkich Polaków, a nie tylko polskiego rządu, polskich władz – podkreślił szef prezydenckiego BBN.

Według Pawła Solocha, Prezydent A. Duda „doprowadził do sytuacji, kiedy te rozmowy zeszły na szczebel niżej" i były kontynuowane na bardziej szczegółowym poziomie. – Rolą Prezydenta było przede wszystkim przetarcie szlaków dla merytorystów z obu administracji obu państw – dodał. Szef BBN zwrócił uwagę, że polski rząd o pracach nad szczepionką i możliwych jej dostawach rozmawiał także na forum UE.

W poniedziałek amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer i niemiecka firma biotechnologiczna BioNTech ogłosiły, że wynaleziony przez nie kandydat na szczepionkę wykazuje ponad 90-procentową skuteczność. Koncern oświadczył, że w 2021 r. będzie mógł wyprodukować do 1,3 mld dawek substancji. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że w środę planowane jest podpisanie umowy z firmami Pfizer i BioNTech SE na dostawę szczepionek na koronawirusa oraz że Polska otrzyma szczepionki w tym samym czasie, co inne kraje UE. Szef rządu oświadczył, że chcemy mieć co najmniej dwadzieścia kilka milionów szczepionek.

Źródło: PAP