Szef BBN: myślę, że sceptycyzm odnośnie szczepień będzie malał w miarę jak będą one postępowały - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

31.12.2020

Szef BBN: myślę, że sceptycyzm odnośnie szczepień będzie malał w miarę jak będą one postępowały

Myślę, że sceptycyzm wobec szczepień na COVID-19 będzie malał w miarę ich postępowania - powiedział szef BBN Paweł Soloch. Tym bardziej, że są pierwsze oznaki mechanizmów w wymiarze globalnym, które będą wymuszały na osobach chcących brać udział w wymianie międzynarodowej posiadanie świadectwa szczepienia - dodał.

O sceptyczne nastawienie części Polaków do szczepienia na COVID-19 pytany był w czwartek na antenie Rozgłośni Katolickich "Poranek 7-Dziewiąta" szef BBN Paweł Soloch. "Myślę, że ten sceptycyzm wobec szczepień będzie malał w miarę jak te szczepienia będą postępowały. Tym bardziej, że już mamy pierwsze oznaki, mechanizmy w wymiarze globalnym, które będą po prostu wymuszały na osobach, które będą chciały brać udział w obiegu globalnym, wymianie międzynarodowej właśnie posiadanie świadectwa tego, że było się szczepionym" - powiedział P. Soloch.

Pytany, czy w Polsce jest planowane wprowadzenie takich rozwiązań, by np. osoby zaszczepione miały jakieś udogodnienia np. w transporcie, odparł: "Nie, nie sądzę (...) by takie działania były nawet rozpatrywane przez nasz rząd". "Natomiast (...) ta dyskusja, która dzieje się w świecie zachodnim, ona dotyczy na przykład również kwestii przewoźników, lotów. Ona jest na razie (...) na poziomie publicystyki" - powiedział P. Soloch.

Zwrócił uwagę, że już obecnie w związku z pandemią mamy do czynienia z istotnymi ograniczeniami, do wielu krajów podróżujący nie wjadą bez wykonanego testu antycovidowego. "Więc te restrykcje, ograniczenia już w wielu sferach, mówię przede wszystkim w obiegu międzynarodowym, nie mówię o naszym kraju, rzeczywiście zaczynają funkcjonować" - powiedział szef BBN.

Źródło: PAP