Prezydent: polski ksiądz, kapelan wojskowy zawsze trwał przy polskich żołnierzach - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.01.2021

Prezydent: polski ksiądz, kapelan wojskowy zawsze trwał przy polskich żołnierzach

Polski ksiądz, kapelan wojskowy zawsze trwał przy polskich żołnierzach; wielu z nich poległo na polach bitew lub zostało zamordowanych - napisał prezydent Andrzej Duda w liście z okazji 30-lecia przywrócenia ordynariatu polowego Wojska Polskiego.

PRZECZYTAJ LIST PREZYDENTA

Życzył kapelanom szacunku i wdzięczności żołnierzy oraz siły duchowej i żołnierskiego szczęścia.

List prezydenta został odczytany w czasie uroczystości rocznicowych, które odbyły się w czwartek w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Liturgii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz.

Andrzej Duda podkreślił w liście, że kapelani wojskowi przez wieki dzielili los żołnierzy i byli wiarygodnymi świadkami Boga.

"Przez ponad 330 lat duchowni żołnierze zarówno towarzyszyli polskim oddziałom, jak i brali czynny udział w walkach o niepodległość i płacili za to wysoką cenę". "Wielu z nich poległo na polach bitew lub zostało zamordowanych, wielu straciło życie przed plutonem egzekucyjnym, wielu skazano na katorgę i zesłano na Sybir" - zwrócił uwagę prezydent.

Jak dodał - "świadkami byli też ci nieznani dziś z imienia i nazwiska kapłani, którzy próbowali krzewić wiarę w polskiej armii w czasie komunizmu, kiedy również wiązało się to z narażeniem na szykany, represje, a nawet więzienie".

Prezydent podkreślił, że "obecnie w czasach profesjonalnej armii, kapelani wojskowi służą żołnierzom przede wszystkim wsparciem duchowym". "Poszukują nowych form kapłańskiej posługi pozwalających być blisko tego, czym żyje współcześnie nasza armia. Na co dzień włączają się w powszednią służbę żołnierzy, poznają ich problemy, rodziny, środowiska, służą radą i pomocą" - wymieniał Andrzej Duda.

Zwrócił uwagę, że kapelani "z oddaniem towarzyszą również żołnierzom w niebezpiecznych misjach poza krajem", co - jak ocenił - "wiąże się często z pełnieniem posługi w rejonach objętych konfliktami, w warunkach realnego zagrożenia". "Ta służba duszpasterska jest szczególnie cenna i niezwykle potrzebna" - podkreślił prezydent.

Jak dodał, "w polskich kontyngentach wojskowych kapelani cieszą się wielkim szacunkiem, stając się często powiernikami i prawdziwymi przyjaciółmi żołnierzy".

Andrzej Duda zwrócił również uwagę, że Ordynariat Polowy Wojska Polskiego współpracuje z wojskowymi duszpasterstwami innych wyznań. "Wzmacnianie ducha ekumenizmu w Siłach Zbrojnych RP zasługuje na najwyższe uznanie i jest godne naśladowania we wszystkich środowiskach, w których współdziałają ze sobą ludzi o różnych przekonaniach religijnych" – wskazał prezydent.

Przywołując obchodzone w ubiegłym roku 100 lecie powołania Biskupstwa Polowego, stulecie zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 roku oraz przeżywanej dwa lata temu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, Zwierzchnik Sił Zbrojnych napisał, że " te trzy tak blisko połączone jubileusze dają piękne świadectwo wspólnoty Ojczyzny i Kościoła w Polsce, wspólnoty wiary i patriotyzmu". "Polski ksiądz, kapelan wojskowy zawsze trwał przy polskich żołnierzach" - podkreślił prezydent.

Gratując przywrócenia 30 lat temu Biskupstwa Polowego, Andrzej Duda życzył ordynariatowi "kolejnych lat owocnej posługi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej". "Życzę szacunku i wdzięczności żołnierzy, siły duchowej, także, – jako, że sami nosicie mundury – żołnierskiego szczęścia. Polskiemu wojsko życzę natomiast, aby ordynariusze polowi jak najczęściej towarzyszyli radosnym i podniosłym chwilom przeżywanym w armii, a jak najrzadziej tym trudnym i smutnym".

"Niech wszystkim Opatrzność sprzyja i dodaje hartu ducha oraz siły – księżom do posługi kapłańskiej, żołnierzom do szczytnej służby wojskowej" – podsumował prezydent.

Źródło: PAP