Szef BBN: ustawa o rezerwach strategicznych elementem przebudowy systemu bezpieczeństwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

02.02.2021

Szef BBN: ustawa o rezerwach strategicznych elementem przebudowy systemu bezpieczeństwa

Zmiany funkcjonowania Agencji Rezerw Materiałowych i planowane przekształcenie jej w Rządową Agencję Rezerw Strategicznych wpisują się w koncepcję przebudowy systemu bezpieczeństwa ludności cywilnej – powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch po wtorkowym spotkaniu w BBN.

Rozwiązania przewidziane w czekającej na decyzję prezydenta ustawie o rezerwach strategicznych oraz przebieg szczepień przeciwko COVID-19 były tematem spotkania w BBN prezydenta Andrzeja Dudy z szefem KPRM i pełnomocnikiem rządu ds. programu szczepień Michałem Dworczykiem.

"Prezydent spotkał się z ministrem Michałem Dworczykiem i kierownictwem Agencji Rezerw Materiałowych – wierzymy, że już wkrótce to będzie Agencja Rezerw Strategicznych - przed podjęciem decyzji dotyczącej podpisania ustawy" – powiedział P. Soloch dziennikarzom po spotkaniu. Według niego, "powołanie Agencji Rezerw Strategicznych wpisuje się w koncepcję budowania odporności i ma być elementem przebudowywanego bezpieczeństwa ludności cywilnej".

"Prezydent odbywa szersze konsultacje, przede wszystkim z osobami, które tę ustawę pilotowały" - dodał szef BBN, dziękując M. Dworczykowi "za wysiłek włożony w usprawnienie systemu rezerw strategicznych, co było postulatem prezydenta, zwartym w Strategii Bezpieczeństwa Narodowego".

Pytany o ewentualne wątpliwości prezydenta przed podpisaniem ustawy P. Soloch odparł, że były one "rozwiewane na etapie powstawania tej ustawy, przede wszystkim w bezpośrednim kontakcie BBN z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów".

"Ale prezydent w procesie decyzyjnym chciał pewne rzeczy wyjaśnić, dopytać chociażby o samo ujęcie Agencji Rezerw Strategicznych, dodanie zadań związanych z logistyką; zakres kompetencji Agencji, również w stosunku do podmiotów prywatnych" – wyliczał szef BBN.

Dodał, że tematem rozmowy były też plany przyszłych działań Agencji. "To przedsięwzięcie, z którego wagi przez całe lata nie zdawaliśmy sobie sprawy, ale pandemia pewne procesy ujawniła i przyspieszyła. Stąd prezydent chciał te kwestie omówić bezpośrednio z tymi, którzy tę ustawę pilotują" – powiedział P. Soloch.

Według M. Dworczyka, "to, co najistotniejsze, to zmiany, które pozwalają na zwiększenie efektywności działania Agencji Rezerw Materiałowych". Podkreślił, że obecnie Agencja "jest jednym z najważniejszych podmiotów, dzięki którym realizowany jest Narodowy Program Szczepień - zajmuje się logistyką, przechowywaniem szczepionek i koordynacją szeregu procesów".

Szef KPRM zapewnił, że po zmianach, do których zmierza ustawa, "Agencja będzie tego rodzaju działania realizowała w sposób bardziej efektywny niż do tej pory". Jako przykłady podał ułatwienia w zakupach materiałów ochronnych i utrzymanie w kraju mocy produkcyjnych "jeśli chodzi o niektóre materiały czy asortyment niezbędny do użycia w sytuacjach kryzysowych".

Dodał, że na braki, które wystąpiły wiosną, zareagował sam biznes i linie produkcyjne zostały częściowo odtworzone, "a zmieniane przepisy pozwalają Agencji Rezerw Materiałowych utrzymywać moce produkcyjne nawet w takich sytuacjach, kiedy ten sprzęt nie jest już niezbędny, ale żebyśmy mogli być przygotowani na sytuacje kryzysowe".

Spotkanie dotyczyło także programu szczepień przeciw COVID-19. P. Soloch powiedział, że prezydent otrzymał szczegółową informację na temat" przebiegu szczepień na COVID-19 i tego, "jakie tu są możliwości, jakie ograniczenia". Według relacji M. Dworczyka "prezydent szczegółowo weryfikował informacje, potencjalne zagrożenia i wyzwania". "Przede wszystkim dotyczyło to dostępu do szczepionek i opóźnień oraz zmniejszania dostaw przez zagranicznych producentów" – dodał.

Jednym z tematów były ewentualne zmiany w kolejnych kwartałach w systemie szczepień, kiedy szczepionek ma być więcej i – jak powiedział szef KPRM - "kiedy rozpoczną się szczepienia już nie tylko seniorów, ale dużo szersze szczepienia populacyjne".

Źródło: PAP