Szczyt Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.02.2021

Szczyt Prezydentów państw Grupy Wyszehradzkiej

Niejednokrotnie pokazaliśmy, że jako państwa Grupy Wyszehradzkiej potrafimy skutecznie współpracować z korzyścią dla promocji naszych państw i całego regionu – akcentował Prezydent Andrzej Duda podczas odbywającego się na Mierzei Helskiej spotkania Prezydentów Państw Grupy Wyszehradzkiej, inaugurujące obchody 30-lecia formatu V4.

Polska od 1 lipca 2020 roku sprawuje prezydencję w Grupie.

Dwudniowy szczyt liderów państw Grupy Wyszehradzkiej rozpoczął się od ceremonii oficjalnego powitania przywódców  Słowacji, Węgier i Czech przez Prezydenta RP. Andrzej Duda gości prezydentów: Zuzanę Čaputovą, Jánosa Ádera i Miloša Zemana w Rezydencji Prezydenta RP na Mierzei Helskiej, w Juracie. 

Pierwsza sesja plenarna pt. „30-lecie Grupy Wyszehradzkiej – współpraca europejska i transatlantycka”

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP

– Obchodzimy w tym roku 30-lecie Grupy Wyszehradzkiej. Stanowimy wspólny krąg kulturowo-ideowy i wspólny krąg pamięci – podkreślał Andrzej Duda, dodając, że zainicjowana w 1991 r. współpraca dążyła do stworzenia platformy dialogu politycznego, której naczelnym celem była koordynacja działań naszych państw na rzecz członkostwa w Sojuszu Północnoatlantyckim i UE.

– Konsekwentnie wyrażamy swoje poparcie dla idei europejskiej jedności i solidarności, a także opowiadamy się za Europą równych państw i wolnych narodów – zaznaczył polski Prezydent.

Druga sesja plenarna „Odbudowa gospodarcza po COVID-19”

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP

Po zakończeniu pandemii koronawirusa, w skali globalnej, gospodarki środkowoeuropejskie będą najszybciej odrabiały straty – mówił Prezydent Andrzej Duda, dodając, że na relatywnie dobrą kondycję gospodarek krajów regionu wpłynęły m.in. krajowe pakiety wsparcia.

Prezydent wskazywał, że Bank Światowy w opublikowanym w styczniu 2021 r. studium Global Economic Prospects przewiduje w bieżącym roku średnie tempo wzrostu gospodarek państw Europy Środkowej na poziomie 3,6 proc. – Biorąc pod uwagę okoliczności, jest to wynik niezwykły. Znajduje on jednak pokrycie w konkretnych politykach i instrumentach wypracowanych zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i przez rządy oraz banki centralne państw naszego regionu – ocenił.

Zwrócił uwagę, że wartość pakietów wsparcia fiskalnego zaproponowanych przez władze państw Europy Środkowej wyniosły 9 proc. ich PKB. – Jeśli dołożymy do tego środki z funduszy europejskich oraz takie czynniki, jak wysoko zdywersyfikowane gospodarki i korzystną strukturę handlu, dostrzegamy już przyczyny relatywnie dobrej pozycji wyjściowej naszych gospodarek w dobie kryzysu – podkreślił Prezydent.

DRUGI DZIEŃ SZCZYTU >>>

* * *

Polska sprawuje prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej od 1 lipca 2020 r. i zakończy ją 30 czerwca tego roku. Po Polsce przewodnictwo w V4 przejmą Węgry.

Źródło: prezydent.pl