Szef BBN: Prezydent chce poznać wnioski z walki przeciw COVID-19 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.02.2021

Szef BBN: Prezydent chce poznać wnioski z walki przeciw COVID-19

Na spotkaniach ze środowiskami zaangażowanymi w walkę przeciw pandemii koronawirusa, prezydent Andrzej Duda chce zebrać wnioski i rekomendacje, które będą tematem jego rozmów z rządem – powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

W poniedziałek po południu prezydent Andrzej Duda spotka się z przedstawicielami służby zdrowia, zaangażowanymi w zwalczanie skutków pandemii COVID-19. Będzie to drugie z cyklu spotkań z reprezentantami różnorodnych środowisk.

"Prezydent kontynuuje dziś cykl spotkań ze środowiskami zaangażowanymi w walkę z pandemią koronawirusa. Na godz. 15 zaprosił do Pałacu Prezydenckiego tych, którzy są na pierwszej linii walki, czyli przedstawicieli sektora ochrony zdrowia" – powiedział szef BBN.

Przypomniał, że "celem spotkań, jest zapoznanie się przez prezydenta z działaniami podejmowanymi w ciągu minionego roku przez struktury państwa, struktury pozarządowe oraz sektor prywatny". "Dla prezydenta istotne jest zebranie wniosków i rekomendacji, które będziemy następnie przedstawiać i omawiać ze stroną rządową" – dodał Soloch.

"Pandemia weryfikuje, w jaki sposób potrafimy na bieżąco walczyć ze skutkami kryzysu, ale jest także sprawdzianem tego, czy potrafimy wyciągnąć wnioski, które pozwolą wzmocnić system bezpieczeństwa państwa na przyszłość" – zaznaczył szef BBN.

Zwrócił uwagę, że podczas pierwszego spotkania "padło wiele propozycji dotyczących działań ochotniczych, wolontariatu". "Dziś widać wyraźnie, że bez wsparcia obywatelskiego żadne państwo nie jest sobie w stanie poradzić ze współczesnymi kryzysami o znacznej skali" – podkreślił Soloch.

Według szefa BBN, na kolejnych spotkaniach prezydent będzie chciał się spotykać m.in. z przedstawicielami służb mundurowych, przedsiębiorców, którzy angażowali się w walkę z pandemią i organizatorami oddolnych inicjatyw obywatelskich.

Pod koniec stycznia Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami organizacji pozarządowych zaangażowanych w przeciwdziałanie pandemii, w tym z organizacjami harcerskimi, jak ZHP, ZHR, oraz PCK i Caritas.(PAP)