Szef BBN: podczas pierwszego spotkania Trójkąta Lubelskiego chcemy omówić sytuację bezpieczeństwa w regionie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

Strona znajduje się w archiwum.

04.03.2021

Szef BBN: podczas pierwszego spotkania Trójkąta Lubelskiego chcemy omówić sytuację bezpieczeństwa w regionie

Podczas pierwszego spotkania prezydenckich doradców w ramach Trójkąta Lubelskiego chcemy omówić sytuację bezpieczeństwa flanki wschodniej, szczególnie w kontekście Białorusi, ale także omówić perspektywy zacieśnienia współpracy z Ukrainą - powiedział PAP szef BBN Paweł Soloch.

Trójkąt Lubelski, to forum współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą, którego powołanie ogłoszono w lipcu 2020 r. podczas spotkania szefów MSZ tych trzech państw. Przewidywane wówczas były regularne spotkania ministrów spraw zagranicznych, urzędników MSZ oraz przedstawicieli innych instytucji Polski, Litwy i Ukrainy.

W czwartek odbędzie się spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego, w którym uczestniczyć będą prezydenccy doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego z Polski, Litwy i Ukrainy. "Szefów delegacji z Litwy i Ukrainy przyjmie też prezydent Andrzej Duda, któremu zależy na podkreśleniu znaczenia tej inicjatywy" - powiedział Soloch.

W rozmowie z PAP szef BBN przypomniał, że w 2019 r. - w 450. rocznicę zawarcia unii lubelskiej - doszło do spotkania prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy, którego konsekwencją była inicjatywa ministrów spraw zagranicznych trzech państw powołania trójkąta lubelskiego.

"Podczas czwartkowych rozmów będziemy chcieli omówić m.in. kwestie naszych wzajemnej relacji, sytuacji bezpieczeństwa w regionie - szczególnie w kontekście naszego wspólnego sąsiada, Białorusi – ale także omówić perspektywy zacieśnienia współpracy Ukrainy ze strukturami euroatlantyckimi" - zapowiedziała Soloch. "Będziemy też zabiegać, aby kwestie bezpieczeństwa flanki wschodniej, konfliktu na Ukrainie, sytuacji na Białorusi były mocno podkreślane w wymiarze międzynarodowym" - dodał.

Szef BBN zaznaczył, że do spotkania dochodzi w "trudnych warunkach pandemicznych" co - w jego ocenie - jest dowodem "wagi, jaką wszyscy przywiązujemy do zacieśniania wzajemnej współpracy". "Zarówno prezydent Duda, który patronuje rozmowom, jak i pozostali prezydenci państw Trójkąta Lubelskiego są zainteresowani perspektywą spotkania na najwyższym szczeblu" - dodał.

Soloch, który na spotkaniu będzie reprezentować Polskę, poinformował, że jego rozmówcami będą Darius Kuliešius, główny doradca prezydenta Litwy ds. bezpieczeństwa narodowego i Ołeksij Danyłow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy.

Czwartek w godzinach przedpołudniowych zaplanowano dyskusję plenarną w Belwederze. W południe przewidziano spotkanie szefów delegacji z prezydentem Dudą.