Marsz Pamięci „Szlakiem Narbutta” - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.04.2021

Marsz Pamięci „Szlakiem Narbutta”

30 kwietnia br. rozpoczął się Marsz Pamięci „Szlakiem Narbutta”, którego organizatorem jest Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych (SRH) Monte Cassino. Szef BBN minister Paweł Soloch objął to wydarzenie to Honorowym Patronatem.

Celem projektu jest przywrócenie pamięci o bohaterze Powstania Styczniowego – płk. Ludwiku Narbuttcie, propagowanie pamięci o nim oraz wsparcie polskich dzieci z Gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach na Wileńszczyźnie.

Marsz Pamięci „Szlakiem Narbutta” rozpoczyna się 30 kwietnia br. w Szczecinie, skąd dwunastu uczestników wyjedzie do Suwałk. 1 maja, spod pomnika Powstańców Styczniowych w Suwałkach, uczestnicy przemaszerują 138 kilometrów do miejscowości Dubicze na Litwie, gdzie poległ Ludwik Narbutt. Na miejsce piechurzy dotrą 5 maja – w 158. rocznicę śmierci Ludwika Narbutta. Ostatnim punktem wędrówki, 6 maja, będzie polskie Gimnazjum im. Ludwika Narbutta w Koleśnikach i przekazanie uczniom wyprawek i artykułów szkolnych, a także książek do szkolnej biblioteki.

* * *

Organizator – Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych Monte Cassino – koncentruje się na odtwarzaniu sylwetek żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, w szczególności 3. Dywizji Strzelców Karpackich, 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej oraz Pomocniczej Wojskowej Służby Kobiet. Liderem projektu jest Łukasz Szełemej – inicjator wydarzeń patriotycznych; od 2014 r. współtwórca akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”; od 2016 r. współzałożyciel i pomysłodawca Fundacji Polskich Wartości; fotoreporter z dwunastoletnim stażem. Współtwórcą i współpomysłodawcą projektu jest Wojciech Prusaczyk, miłośnik i pasjonat historii oręża polskiego. Rekonstruktor z zamiłowania, kolekcjoner wojennych artefaktów. Organizator akcji patriotycznych oraz wielu przedsięwzięć historycznych, edukacyjnych i charytatywnych.

* * *

Ludwik Narbutt – (ur. 26 sierpnia 1832 r. w Szawrach – obecnie Białoruś; poległ 5 maja 1863 r. w walce z wojskami rosyjskimi pod Dubiczami – obecnie Litwa) – polski ziemianin, naczelnik wojenny powiatu lidzkiego w Powstaniu Styczniowym. Za udział w konspiracji w 1850 r. aresztowany w Wilnie i karnie w marcu 1851 r. wcielony do wojska rosyjskiego, uczestniczył w walkach na Kaukazie. Na Litwę wrócił w 1860 r. w stopniu podporucznika. Zamieszkał w Sierbieniszkach poświęcając się rodzinie i gospodarstwu. Po wybuchu Powstania Styczniowego, jako jeden z pierwszych w rejonie Lidy stanął do walki. Narbutt cieszył się nieposzlakowaną opinią w okolicy, dzięki czemu oddział ziemiańsko-włościański szybko urósł w znaczną siłę. Oddział Narbutta stoczył szereg potyczek z wojskami carskimi, zadając nieprzyjacielowi dotkliwe straty. Z większych bitew najbardziej znane są: pod Rudnikami, nad Mereczanką, potem w puszczy grodzieńskiej, pod Dubiczami pod (Piłownią) i wreszcie pod Kowalkami (uroczysko Łaksztuć) nad jeziorem Dumbla. 5 maja 1863 r. w okolicach jeziora Pielasa koło Dubicz oddział Narbutta został rozbity w wyniku zdrady. Śmierć poniósł bohaterski dowódca oddziału i dwunastu powstańców, wielu dostało się do niewoli, a pozostali „poszli w rozsypkę”. W II RP istniał 76. Lidzki Pułk Piechoty im. Ludwika Narbutta. Obecnie w Warszawie, na starym Mokotowie jest ulica nazwana jego imieniem – ulica Ludwika Narbutta.

Szlakiem Narbutta 2021