Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.05.2021

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa

Razem z żołnierzami 16. batalionu powietrznodesantowego w Krakowie Prezydent Andrzej Duda świętował Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa.

– Misje realizowane przez polskich żołnierzy i funkcjonariuszy cały czas trwają. Na szczęście, jak do tej pory najniebezpieczniejsza z nich – nasza misja w Afganistanie – dobiega końca – podkreślił Prezydent. – Pozostają inne, bardziej spokojne, ale także związane z niezwykłą odpowiedzialnością. Dziękuję wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy w tych misjach uczestniczą.

PRZECZYTAJ WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył Ordery Krzyża Wojskowego dwóm żołnierzom wojsk specjalnych. To pierwsze ordery tej rangi przyznane przez Andrzeja Dudę.

Operatorzy z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca zostali odznaczeni za bohaterską akcję ratowania spod ostrzału rannego policjanta z afgańskiej jednostki antyterrorystycznej. Akcja, za którą zostali odznaczeni, miała miejsce rok temu. Z racji tego, że są to żołnierze Wojsk Specjalnych, ich personalia nie są ujawniane. Wręczone im zostały: Krzyż Kawalerski i Krzyż Komandorski.

Order Krzyża Wojskowego – ustanowiony z inicjatywy Prezydenta Lecha Kaczyńskiego – to najwyższe, przyznawane w czasie pokoju, odznaczenie wojskowe. Jest ono nagrodą za wybitne czyny bojowe – połączone z wyjątkową ofiarnością i odwagą – dokonane w czasie działań przeciwko aktom terroryzmu, zarówno w kraju, jak i poza jego granicami.

Podczas uroczystości minutą ciszy uczczono pamięć wszystkich, którzy oddali życie podczas wykonywania zadań poza granicami kraju.