Szef BBN z wizytą na Litwie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.06.2021

Szef BBN z wizytą na Litwie

31 maja br. Szef BBN Paweł Soloch wraz z szefem BPM Krzysztofem Szczerskim, m.in. w związku z przygotowaniami do szczytu NATO w Brukseli, udali się z wizytą na Litwę, gdzie uczestniczyli w spotkaniu doradców ds. bezpieczeństwa i spraw zagranicznych z Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. W rozmowach wziął udział także sekretarz ukraińskiej RBN. Delegacje doradców przyjął prezydent Litwy Gitanas Nauseda.

Uczestniczący w wileńskim spotkaniu Paweł Soloch wskazał, iż państwom regionu zależy na tym, by „dalej postępował proces zwiększania zdolności NATO do kolektywnej obrony, aby postępowało budowanie gotowości bojowej NATO do zwalczania potencjalnego agresora”.

„Wiemy, że Amerykanie, w związku ze zmianą administracji prezydenta, przeprowadzą pewną korektę działań swoich poprzedników. Liczymy na to, że w wymiarze bezpieczeństwa, wojskowości nie będzie niekorzystnych dla naszego regionu zmian” – powiedział szef BBN i podkreślił: „Chcemy pokazać naszym sojusznikom, że jako państwa regionu mamy swoją optykę, potrafimy budować wspólny przekaz, przekonywać do wysłuchania naszych partnerów i sojuszników”.

Według ministra, ważna jest też „kwestia budowania międzynarodowej solidarności, jak również próba przewidywania tego, co może nastąpić w przyszłości, na przykład, w związku z jesiennymi ćwiczeniami +Zapad+”.

Soloch przekazał, że w części spotkania uczestniczyli również doradcy prezydenta Ukrainy. „Dyskutowaliśmy też o tym, w jaki sposób udzielać Ukrainie wsparcia w jej aspiracjach integracji z Unią Europejską. Oczywiście, w tym kontekście jest ważna ocena ostatnich wydarzeń na Białorusi i polityki Rosji” – powiedział.

W czasie wizyty Spotkali się z przebywającą tam liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanous

(PAP, inf. własna)