Pomoc dla Iraku na walkę z pandemią COVID- 19 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

10.06.2021

Pomoc dla Iraku na walkę z pandemią COVID- 19

Z inicjatywy Prezydenta RP Andrzeja Dudy realizatorem pomocy było Biuro Bezpieczeństwa Narodowego, a artykuły ochrony osobistej o wartości niemal 300 tys. zł zostały dostarczone z zasobów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.

Irak jest państwem o kluczowym znaczeniu dla regionalnej stabilności. Państwo to jednak znajduje się w trudnej sytuacji będącej m.in. następstwem wojny z ISIS. Zła sytuacja bezpieczeństwa i ogromne wyzwania społeczno – ekonomiczne nie tylko pogłębiają istniejące problemy, ale także nie pozwalają skutecznie walczyć z nowymi, w tym z pandemią Covid-19.

Mając na uwadze duże potrzeby humanitarne tego państwa oraz potrzebę wsparcia służb medycznych Iraku, Polska po raz kolejny zdecydowała się przekazać pomoc rzeczową na rzecz walki z rozprzestrzenianiem się Covid-19.

W ramach wkładu do specjalnego funduszu powierniczego NATO Pandemic Response Trust Fund (PRTF) Polska przekazała ok 200 tys. sztuk środków ochrony osobistej, w tym: maski chirurgiczne, półmaski, rękawiczki i kombinezony ochronne oraz jednorazową pościel medyczną.

Przekazaniem materiałów miejscowym służbom medycznym na miejscu zajmie się Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku we współpracy z Ambasadą RP w Bagdadzie.

Pandemia Covid-19 sprawiła, ze potrzeby humanitarne tego państwa znacznie wzrosły. Polska stara się na nie regularnie odpowiadać zarówno poprzez Polską pomoc, jak i inne kanały współpracy, w tym mechanizmy NATO. W czerwcu i lipcu 2020 r., również z inicjatywy Prezydenta RP, w ramach Euro-Atlantic Disaster Response Coordination Centre (EADRCC) przekazano Irakowi 50 tys. maseczek ochronnych i 1000 litrów płynu dezynfekującego, w styczniu br. dzięki zaangażowaniu Ministerstwa Obrony Narodowej oraz współpracy z Polskim Kontyngentem Wojskowym w Republice Iraku, przekazane zostały koce, fartuchy operacyjne, ręczniki oraz prześcieradła.

Irak to miejsce szczególnie związane z polską historią, to także jedno z państw, któremu regularnie udzielana jest polska pomoc humanitarna. Działania pomocowe w Iraku realizują polskie organizacje pozarządowe i żołnierze PKW. Pomoc udzielana jest także poprzez kanały wielostronne, w tym coroczną wpłatę do programu UNDP związanego z działaniami stabilizacyjnymi w tym kraju. Polska pomoc humanitarna dla Iraku w latach 2018 - 2020  wyniosła blisko 23 mln złotych.

PRTF to specjalny fundusz utworzony przez NATO w celu gromadzenia środków medycznych na potrzeby sojuszników i partnerów doświadczających trudności w walce z pandemią COVID-19. Polska pomoc w ramach mechanizmu PRTF trafiła także do Macedonii Północnej oraz Bośni i Hercegowiny.

opr. MSZ/ SP RP NATO/ BBN