Polska podziękowała Uzbekistanowi za pomoc w ewakuacji z Afganistanu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.09.2021

Polska podziękowała Uzbekistanowi za pomoc w ewakuacji z Afganistanu

Ćwierć miliona szczepionek AstraZeneca przeciwko COVID-19 – wraz z listem do prezydenta Uzbekistanu Szawkata Mirzijojewa – przekazał, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy, szef BBN Paweł Soloch podczas trwającej wizyty w Taszkencie. W przekazaniu szczepionek uczestniczył także prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Po zajęciu Afganistanu przez talibów, Polska - we współpracy z Uzbekistanem - realizowała między 18 a 26 sierpnia 2021 r. loty ewakuacyjne z Kabulu do Warszawy, którymi transportowani byli obywatele RP, krajów sojuszniczych, a także afgańscy współpracownicy polskich instytucji i Sił Zbrojnych.

Polskie samoloty wojskowe wykonywały loty wahadłowe z Nawoi w Uzbekistanie do Kabulu. Następnie ewakuowane osoby transportowano do Polski na pokładach samolotów PLL LOT.

25 sierpnia 2021 r. w tej sprawie rozmawiali telefonicznie prezydenci Polski i Uzbekistanu – Andrzej Duda oraz Szawkat Mirzijojew. Prezydent RP zadeklarował wtedy wsparcie Uzbekistanu w walce z pandemią COVID-19.

Prezydenci rozmawiali także o potrzebie spotkania sekretarzy rad bezpieczeństwa Polski i Uzbekistanu oraz omówienia obecnej sytuacji bezpieczeństwa w regionie i jej konsekwencjach dla państw europejskich, m.in. w wymiarze migracyjnym.

Podczas wizyty w Taszkencie szef BBN odbędzie spotkania z ministrami obrony oraz spraw zagranicznych Uzbekistanu, a także szefem Aparatu Rady Bezpieczeństwa tego kraju.