Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

25.11.2021

Spotkanie Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO

W Brukseli Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. – Na polskiej granicy trwa atak hybrydowy ze strony białoruskiej, bez wątpienia wspierany przez władze rosyjskie. Opisałem Sekretarzowi Generalnemu, jak wygląda sytuacja i oddziaływanie na granice Polski, UE i NATO i podziękowałem za jego jednoznaczne stanowisko – podkreślał Andrzej Duda.

– Dziękuję Sekretarzowi Generalnemu za roboczą konsultację, gotowość do tego, by porozmawiać o aktualnej sytuacji i jego jednoznaczne stanowisko. To dla nas bardzo ważne. Realizujemy nasze zobowiązania traktatowe i wynikające z członkostwa w UE i NATO – mówił po spotkaniu Andrzej Duda. 

– To wszystko co się dzieje, nie wskazuje na to, aby można mówić o obniżeniu presji na granicę. Ataki mają profil cywilny i zapewniłem Sekretarza Generalnego, że zapobiegają temu nasza Straż Graniczna i Policja, wspierane przez wojsko – podkreślał Prezydent RP podczas konferencji prasowej.

CAŁE WYSTĄPIENIE

– Zgłosiłem Panu Sekretarzowi propozycję, by zwiększyć gotowość sił Sojuszu Północnoatlantyckiego w tej części Europy, na wschodniej flance; by rozważyć tam zwiększenie militarnej obecności, by rozważyć także wzmocnienie choćby misji Air Policing, wszelkich misji obserwacyjnych, które patrolują tę część granicy Sojuszu Północnoatlantyckiego, tę część jego flanki – mówił Prezydent RP.

Przed wylotem do Brukseli w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się kolejna narada sztabu kryzysowego w sprawie sytuacji na granicy polsko–białoruskiej z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MSWiA, MON, MSZ i służb.

– Prezydent Andrzej Duda będzie dążył do uzyskania, potwierdzenia i zwiększenia pełnego politycznego poparcia dla Polski w działaniach na rzecz bezpieczeństwa Europy i regionu – powiedział po porannej naradzie Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Podkreślił, że spotkania międzynarodowe, które odbywają się w tym tygodniu, „absolutnie nie kończą ofensywy dyplomatycznej ani Prezydenta, ani Premiera”. W przyszłym tygodniu Andrzej Duda będzie m.in. uczestniczył w spotkaniu grupy V4 w Budapeszcie.