Prezydenccy ministrowie rozmawiali z doradcą prezydenta USA o Ukrainie, Rosji i NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

27.12.2021

Prezydenccy ministrowie rozmawiali z doradcą prezydenta USA o Ukrainie, Rosji i NATO

Sytuacja wokół Ukrainy i relacje NATO-Rosja były głównymi tematami rozmowy z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Jake’iem Sullivanem – poinformowali PAP szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch i szef BBN Paweł Soloch.

"Przed chwilą rozmawialiśmy z Jake'iem Sullivanem. Rozmowa dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy i stosunków NATO-Rosja" – przekazał PAP Soloch po telefonicznej rozmowie. "Jesteśmy zgodni, że rozmowy na linii USA-Rosja powinny odzwierciedlać stanowisko całego Sojuszu. Dotyczy to zwłaszcza reakcji na najbardziej agresywne żądania rosyjskie" – dodał.

"Zrelacjonowałem ostatnie spotkanie prezydentów: Polski, Ukrainy i Litwy oraz podkreśliłem jak ważne dla Polski jest bezpieczeństwo Ukrainy i istnienie niepodległej Białorusi. Stany Zjednoczone są tego świadome" – podkreślił Kumoch w rozmowie z PAP.

Ministrowie przekazali, że rozmowa odbyła się na prośbę strony amerykańskiej i była związana z trwającymi sojuszniczymi konsultacjami dotyczącymi zagrożenia rosyjską agresją na Ukrainę.

Podczas rozmów omówiono także "kierunki odpowiedzi" NATO w razie rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Poniedziałkowa rozmowa była kontynuacją rozmów prowadzonych z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i przywódców państw Bukareszteńskiej Dziewiątki z prezydentem USA Joe Bidenem 9 grudnia br., a następnie rozmów w formacie doradców ds. bezpieczeństwa państw B9 i USA 16 grudnia br.(PAP)