W czwartek i piątek konsultacje prezydentów Dudy i Zełenskiego w Wiśle - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

20.01.2022

W czwartek i piątek konsultacje prezydentów Dudy i Zełenskiego w Wiśle

Sytuacja bezpieczeństwa w regionie i groźba agresji rosyjskiej to tematy konsultacji prezydentów Polski i Ukrainy Andrzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego, które odbędą się w czwartek i piątek w Wiśle. Wsparcie Ukrainy to jeden z priorytetów polityki prezydenta Dudy – podkreśla szef BBN Paweł Soloch.

"To będą bardzo ważne dwudniowe robocze rozmowy prezydentów Polski i Ukrainy, związane oczywiście z groźbą rosyjskiej agresji. Wsparcie Ukrainy to obecnie jeden z najważniejszych priorytetów polityki prezydenta Andrzeja Dudy" – powiedział szef BBN. "Będziemy chcieli poznać perspektywę strony ukraińskiej co do możliwego rozwoju wydarzeń w najbliższych dniach, ale i w dłuższym okresie" – dodał.

P. Soloch poinformował, że prezydenci będą także rozmawiać "o ewentualnych formach wsparcia, jakiego Polska oraz cały Sojusz będą mogły udzielić Ukrainie, zarówno w wymiarze politycznym, jak i materialnym". "Wiemy, że niektóre państwa deklarują już gotowość do dostarczenia na Ukrainę sprzętu i uzbrojenia defensywnego" – zaznaczył.

Według szefa BBN, prezydenci A. Duda i W. Zełenski odniosą się także do ostatnich rozmów, jakie odbywały się w formacie bilateralnym i sojuszniczym. "Przypomnę, że w środę prezydent Zełenski rozmawiał z szefem Departamentu Stanu USA Antonym Blinkenem. Wizyta tak wysokiego przedstawiciela administracji w Kijowe to przede wszystkim bardzo mocny sygnał wsparcia Ukrainy ze strony USA. Intensywne konsultacje na forum sojuszniczym i unijnym prowadzi także Polska" – powiedział. (PAP)