Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. Ukrainy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

02.03.2022

Rada Bezpieczeństwa Narodowego ws. Ukrainy

W związku z aktualną sytuacją na Ukrainie Prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Otwierając spotkanie, zaapelował do całej sceny politycznej „o jedność, o powstrzymanie się od politycznych swarów i działanie dla bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej”.

Prezydent zaznaczył, że tematem obrad RBN jest sytuacja na Ukrainie, a także sytuacja Polski wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. – Sytuacja bezpieczeństwa Rzeczypospolitej jak również działania, które są w tym zakresie podejmowane przez polityków pełniących dzisiaj najważniejsze funkcje państwowe, przez przedstawicieli Wojska Polskiego: generałów, oficerów, naszych ambasadorów; wszystkie działania, które podejmujemy w przestrzeni także i międzynarodowej po to, aby w jak największym stopniu zapewnić bezpieczeństwo Rzeczypospolitej, a z drugiej strony, wesprzeć Ukrainę, pomóc naszym sąsiadom wobec których stało się to czego niestety najbardziej się obawialiśmy – mówił.

Prezydent zaapelował o bezwzględną jedność, dlatego że „możemy się spodziewać różnego rodzaju ataków również na nas; przede wszystkim w tej chwili ataków propagandowych”. 

Jak ocenił, będą i są już używane „różne sposoby, żeby nas zdeprecjonować, skłócić, żeby wzbudzić niepokój w naszym społeczeństwie”. – Sądzę, że będzie się to intensyfikowało w ciągu najbliższych dni – dodał.

– Dlatego poprosiłem Państwa o spotkanie, żeby zaapelować do całej sceny politycznej o jedność – o jedność przede wszystkim w sprawach najważniejszych, żebyśmy uniknęli w tej chwili politycznych sporów, żeby ludzie w naszym kraju widzieli, że jest pełna odpowiedzialność na scenie politycznej, że wszyscy doskonale rozumieją powagę sytuacji – akcentował.

Prezydent poinformował również, że w odpowiedzi na apele opozycji zdecydował o zawetowaniu ustawy – Prawo oświatowe. 

 

 

W oświadczeniu po zakończeniu Rady Prezydent Andrzej Duda zaakcentował ponownie potrzebę jedności i zgody na scenie politycznej, a także skupienia się na bezpieczeństwie Polski i pomocy uchodźcom. Podziękował przy tym klubom i kołom parlamentarnym za działania skierowane do potrzebujących. – Poprosiłem posłów różnych ugrupowań politycznych, także w przestrzeni europejskiej – aby wśród swoich kolegów poza granicami kraju lobbowali za przyznaniem Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej – dodał.

Prezydent przestrzegał również przed nieprawdziwymi informacjami pojawiającymi się w mediach. – Chcę bardzo mocno podkreślić: Polska nie zamierza brać udziału w wojnie – mówił. – Polscy żołnierze absolutnie się na wojnę nie udają i wierzę w to głęboko, że nie będą musieli walczyć. Oczywiście, jeżeli będzie trzeba, to będziemy bronić naszego kraju, natomiast nic również nie wskazuje na to, żebyśmy mieli zostać zaatakowani – oznajmił Andrzej Duda.

 

 

W posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego wzięli udział ministrowie KPRP: Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, Szef BBN Paweł Soloch, Szef BPM Jakub Kumoch.

Poprzednie posiedzenie Rady odbyło się 28 stycznia 2022 r.

Zgodnie z Art. 135 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. Rada Bezpieczeństwa Narodowego jest organem doradczym Prezydenta Rzeczypospolitej w zakresie wewnętrznego i zewnętrznego bezpieczeństwa Państwa.