23 lata Polski w NATO. Orędzie Prezydenta - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.03.2022

23 lata Polski w NATO. Orędzie Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym Zgromadzeniu Posłów i Senatorów zwołanym z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do NATO. W parlamencie wystąpili również łącząc się on–line Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.

– Dzisiaj najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność. Zarówno w ramach Sojuszu, jak i w Unii Europejskiej. Dla Polski równie ważna jest obecność w NATO, jak i Unii Europejskiej. To fundamenty naszego bezpieczeństwa. To polska racja stanu! – podkreślał Andrzej Duda.

12 marca 1999 roku ostatecznie zakończył się pojałtański porządek świata i wywołany przez niego podział na sfery wpływów – mówił Prezydent RP w orędziu, podkreślając jednocześnie, że dziś nie jest czas na radosne świętowanie. – Niczym niesprowokowany atak Rosji na niepodległą Ukrainę zszokował świat. Od ponad dwóch tygodni armia i naród ukraiński stawiają bohaterski opór najeźdźcom – powiedział.

– Nasi sąsiedzi dają całemu światu przykład, czym jest prawdziwa odwaga i umiłowanie naszych wspólnych wartości – wolności, suwerenności i demokracji – podkreślił Andrzej Duda.

PEŁNA TREŚĆ ORĘDZIA

Prezydent przekonywał również, że bezpieczeństwo zapewnia się siłą sojuszy, ale przede wszystkim siłą własnej armii. – Dlatego od lat modernizujemy i rozwijajmy polskie wojsko, wzmacniamy zdolności obronne i umacniamy naszą armię, odbudowujemy ją – wskazywał, dodając, że obecna sytuacja wymaga jednak od nas wszystkich zwiększonych wysiłków.

Wspomniał, że w parlamencie trwają właśnie prace nad ustawą o obronie ojczyzny, która zakłada rozbudowę, a także istotne zwiększenie wydatków na rozwój i modernizację polskiej armii do 3 proc. PKB już w przyszłym roku. – To dla naszego państwa i dla naszego społeczeństwa sprawa absolutnie priorytetowa – ocenił.

Prezydent dziękował posłom i senatorom ze wszystkich stron sceny politycznej za deklaracje i poparcie ustawy o obronie ojczyzny.

– Mam nadzieję, że sprawy związane z bezpieczeństwem Polski i rozwojem naszych sił zbrojnych będą właśnie tymi, wokół których uda się zbudować ponadpartyjne porozumienie, wyłączyć je z politycznego sporu. Tak jak członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim – podkreślał.

Andrzej Duda podkreślał, że rosyjska agresja na Ukrainę zjednoczyła ponownie całą wspólnotę transatlantycką, pokazała, jak istotna jest rola NATO i znaczenie amerykańskiej obecności w Europie. – Potwierdziła przywództwo Stanów Zjednoczonych w kwestii bezpieczeństwa na świecie. Doprowadziła do zmiany polityki Unii Europejskiej, a także jej największych państw wobec Rosji. Zjednoczyła opinię publiczną w Europie, a także społeczeństwa krajów zachodnich – mówił. 

Andrzej Duda przypomniał też, że śp. Prezydent Lech Kaczyński walczył o to, by Ukraina i Gruzja otrzymały prawo do członkostwa w NATO i w UE. – Gdyby wówczas posłuchano prezydenta Kaczyńskiego, podjęto odważniejsze decyzje, gdyby nie zwyciężyła postawa, żeby nie drażnić Rosji, postawa naiwna – Ukraina byłaby dzisiaj w NATO. I prawdopodobnie nigdy nie doszłoby do agresji w 2014 roku, nie byłoby też pewnie obecnej wojny. Historia potoczyłaby się inaczej – mówił.

– Dziś każdego dnia armia i naród ukraiński toczy nierówną walkę z rosyjskim agresorem, wykazuje się wielkim bohaterstwem, udowadnia, że w pełni zasługuje na członkostwo w Sojuszu – ocenił Andrzej Duda.

– Odważne przywództwo prezydenta Wołodymyra Zełenskiego uosabia wszystkie wartości, na których ufundowana jest zachodnia wspólnota. Wolny świat ma dziś twarz prezydenta Zełenskiego! – podkreślał.

Jednak – jak zaznaczył – decyzja o tym, czy Ukraina znajdzie się w NATO, musi należeć do ukraińskiego narodu i do przywódców Ukrainy.

Andrzej Duda wskazywał, że odpowiedzią na to wielkie zło, jakie Władimir Putin i Rosja przyniosły Ukrainie i Europie stało się wielkie dobro.

– Tutaj u nas, w naszym kraju, od pierwszych godzin Polacy otworzyli swoje serca i pospieszyli z pomocą swoim ukraińskim braciom w potrzebie. Chylę czoła przed milionami naszych rodaków, którzy każdego dnia odpowiadają dobrem na zło – powiedział Prezydent.

– Widząc bohaterstwo narodu ukraińskiego walczącego o wolność swojej ojczyzny. O swoje domy, o bezpieczeństwo i przyszłość swoich dzieci. Ale widząc też solidarność Polaków i innych narodów głęboko wierzę w to, że dobro zwycięży! Dobro musi zwyciężyć! – przekonywał.

– Wierzę, że Ukraina obroni się przed rosyjską agresją – mówił Andrzej Duda – że miliony jej obywateli będą mogły wrócić do swoich domów, które wspólnie jako Zachód pomożemy odbudować, że Ukraina dołączy do Unii Europejskiej, w czym będziemy ją wspierać zawsze i wszędzie.

– Wierzę, że zwyciężą wartości, które wspólnie wyznajemy. Wartości, na których zbudowana jest cała zachodnia wspólnota, a których bronić ma Sojusz Północnoatlantycki! – akcentował

– Niech żyje Sojusz Północnoatlantycki! Niech żyje wolna Ukraina! Niech żyje Polska! Boże błogosław naszą Ojczyznę! – zakończył wystąpienie Prezydent RP.

* * *

W Zgromadzeniu uczestniczyli Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych, wraz z kierownictwem Kancelarii, a także m.in. byli Prezydenci Aleksander Kwaśniewski i Bronisław Komorowski, europarlamentarzyści, przedstawiciele administracji państwowej, Wojska Polskiego, duchowni, ambasadorowie oraz Ambasador Ukrainy Pan Andrij Deszczycia, którego powitano owacją.