Szef BBN: Biden potwierdził bezpieczeństwo państw NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.03.2022

Szef BBN: Biden potwierdził bezpieczeństwo państw NATO

Składając wizytę w Polsce i przemawiając w sobotę w Warszawie, prezydent Joe Biden potwierdził bezpieczeństwo państw NATO i rolę, jaką w obecnej sytuacji odgrywa Polska – uważa szef BBN Paweł Soloch.

"Prezydent Stanów Zjednoczonych wysyła bardzo silny przekaz; z jednej strony chodzi o to, co dla nas jest istotne - że Polska jest bardzo ważnym krajem w obecnej sytuacji związanej z agresją Rosji na Ukrainę" – powiedział PAP Soloch.

Zwrócił uwagę, że przyjazd Bidena był poprzedzony wizytą wiceprezydent Kamali Harris i innych polityków, "a przede wszystkim decyzjami o dodatkowej relokacji żołnierzy i systemów mających znaczenie dla bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad Polską – myśliwców F-15 i wyrzutni Patriot".

Według Solocha obecność Bidena była "politycznym sygnałem również dla państw regionu". "Wydaje się, że tej wizycie towarzyszyły dwa sygnały na zewnątrz: USA -po raz kolejny, ale co istotne, ustami prezydenta Stanów Zjednoczonych na polskiej ziemi – potwierdziły absolutne gwarancje bezpieczeństwa państw NATO i reakcji Stanów Zjednoczonych w przypadku jakiejkolwiek agresji wobec państw sojuszniczych" – powiedział Soloch. "Nie są to puste słowa, bo potwierdza je zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej i deklaracja gotowości dalszego jej zwiększenia w razie potrzeby"– zauważył.

"Drugie silne przesłanie dotyczy problemu humanitarnego – którego wyrazem było spotkanie z organizacjami humanitarnymi w Rzeszowie i Warszawie – i fragmenty przemówienia, w których dziękował Polakom za sposób, w jaki przyjęli bezprecedensową falę uchodźców" – powiedział.

Jak dodał szef BBN, trzeci wymiar wizyty to rozmowy dwustronne ministrów i prezydencki doradców obu stron oraz bezpośrednie rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą, "które miały wymiar polsko-amerykański, ale przede wszystkim dotyczyły bezpieczeństwa, pomocy Ukrainie – również w wymiarze wojskowym, wzmocnienia flanki wschodniej, współpracy obronnej USA z Polską"

Zwrócił uwagę, że Polska była (obok Belgii) jednym z dwóch krajów, które prezydent Biden odwiedził podczas europejskiej podróży, co "było sygnałem dla całego Sojuszu, a zwłaszcza dla flanki wschodniej".

Nawiązał także do sobotniej telekonferencji z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, która zbiegła się w czasie nie tylko z wizytą prezydenta USA, ale i pobytem w Warszawie ministrów obrony i spraw zagranicznych Ukrainy. "Główny temat to pomoc, jakiej moglibyśmy udzielić – nie tyle sama Polska, ile państwa zachodnie – i kroki, jakie moglibyśmy podjąć, aby powstrzymywać rosyjską agresję" – powiedział Soloch.

"Za każdym razem słowa prezydenta Zełenskiego brzmią dramatycznie; mówi prezydent kraju, narodu, który jest niszczony przez rosyjski najazd. Prezydent Duda stara się, aby pomóc Ukrainie. Ukraińcy potrzebują praktycznie wszystkiego, od pomocy humanitarnej po sprzęt wojskowy. Zawsze też jest omawiana bieżąca sytuacja, dzisiejsza rozmowa miała miejsce tuż po zakończeniu rozmów z Bidenem, prezydent przestawił wnioski z rozmów z prezydentem Bidenem" – dodał.(PAP)