Gazowy interkonektor Polska-Litwa otwarty - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

05.05.2022

Gazowy interkonektor Polska-Litwa otwarty

W obecności Prezydentów Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausėdy otwarto polsko–litewską inwestycję – interkonektor gazowy łączący systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy i, w efekcie, pozostałych krajów bałtyckich. – To gotowa odpowiedź na szantaż Rosji – podkreślił Prezydent RP.

Andrzej Duda akcentował, że gazociąg „wzmacnia nasze bezpieczeństwo”. – Uruchamiamy wspólne dzieło, które nie jest spóźnione – jest na czas. Dzieło, które nie naprawia a buduje, łączy Polskę i Litwę, łączy Europę i wzmacnia nasze bezpieczeństwo. Cieszę się, że ten interkonektor będzie nam służył i w istotnym stopniu zapewniał dywersyfikację nam i innym krajom Unii Europejskiej – mówił Andrzej Duda.

W uroczystości w Jauniūnai wzięli udział, obok Prezydentów Polski i Litwy, również Prezydent Łotwy Egils Levits oraz unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

Prezydenci Polski, Litwy i Łotwy oraz komisarz ds. energii UE spotkali się następnie z mediami. Andrzej Duda podkreślił, że otwarcie interkonektora gazowego GIPL to „widoczny znak doskonałych relacji polsko–litewskich”.

Dzięki nowemu połączeniu gazowemu Polska zyskuje dostęp do terminala LNG „Independence”, który znajduje się na Litwie w Kłajpedzie.  

Stronami projektu są polski operator GAZ–SYSTEM S.A. i AB Amber Grid – operator litewskiego systemu przesyłowego. Połączenie systemów przesyłu gazu zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej kwotą blisko 300 mln EUR.

Podczas wizyty na Litwie Prezydent Andrzej Duda odwiedził też Wilno, gdzie m.in. złożył kwiaty przy mauzoleum Matki i Serca Syna oraz w Kaplicy Powstańców Styczniowych na Cmentarzu na Rossie.