Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ z udziałem Prezydenta RP - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.06.2022

Odprawa kierowniczej kadry MON i SZ z udziałem Prezydenta RP

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w odprawie kierowniczej kadry Ministerstwa Obrony Narodowej i Sił Zbrojnych RP. Jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP przedstawił m.in. rekomendacje dotyczące wzmocnienia bezpieczeństwa państwa w kontekście wojny w Ukrainie, współpracy sojuszniczej i Szczytu NATO w Madrycie.

– Czas, byśmy na szczycie NATO podjęli decyzje wzmacniające Sojusz. Cieszę się, że przyjmiemy nową koncepcję strategiczną – mówił Andrzej Duda.

Prezydent podkreślał, że to najważniejsza taka odprawa od kilkunastu lat. Wskazał, że Europa znajduje się w największym kryzysie bezpieczeństwa od czasu zimnej wojny, a nawet od zakończenia II wojny światowej; kryzys ten spowodowany jest zbrojną agresją Rosji na Ukrainę.

– Odpowiedź Sojuszu musi być kompletna i obejmować wzmocnienie wojskowe państw, zwłaszcza na wschodniej flance NATO – podkreślił.

– Musimy bronić naszego terytorium od samych granic, aby nie dopuścić, by na polskiej ziemi kiedykolwiek zdarzyła się druga Bucza, Borodianka, czy Mariupol, gdzie dochodziło do aktów ludobójstwa – mówił Prezydent RP. Przypomniał, że podjęte zostały działania mające na celu wzmocnienie sił zbrojnych; przywołał m.in. wprowadzoną ustawę o obronie ojczyzny, zwiększającą liczebność wojska.

– Tak jak zdaliśmy egzamin wobec kryzysów, tak dziś zdajemy egzamin wobec Ukrainy. Trudno znaleźć przykłady tak sprawnego przyjęcia uchodźców, wspieramy naszego sąsiada politycznie, humanitarnie i militarnie – akcentował Andrzej Duda. 

Odprawa rozliczeniowo–koordynacyjna kierowniczej kadry resortu obrony narodowej to najważniejsze coroczne przedsięwzięcie rozliczeniowo–zadaniowe. Ostatnia odprawa z udziałem Prezydenta RP odbyła się w 2019 r. w Pałacu Prezydenckim w Warszawie.

W tegorocznym spotkaniu wzięli udział m.in. szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych oraz szef BBN Paweł Soloch.