Spotkanie z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.06.2022

Spotkanie z zawodnikami drużyny Team Invictus Poland

Prezydent Andrzej Duda gościł w Pałacu Prezydenckim zawodników drużyny Team Invictus Poland. Dziękował zawodnikom – weteranom poszkodowanym w misjach za reprezentowanie Polski w zawodach Invictus Games w Sydney (2018) i Hadze (2022).

– Tak jak kiedyś reprezentowaliście naszą ojczyznę, zasłanialiście własną piersią bezbronnych gdzieś na świecie, gdzie odnieśliście rany, gdzie zostaliście poszkodowani w czasie działań w ramach służby dla Rzeczpospolitej, tak jak pięknie ją wtedy do samego końca reprezentowaliście, tak dziękuję, że i również dzisiaj jesteście, stajecie na wysokości zadania i co najważniejsze odnosicie coraz większe sukcesy – mówił Andrzej Duda podczas spotkania.

Invictus Games to paraolimpiada organizowana dla niepełnosprawnych weteranów wojennych, wymyślona przez brytyjskiego księcia Harry'ego, który dziesięć lat spędził w wojsku m.in służąc w misjach. Na pomysł organizacji igrzysk dla weteranów członek brytyjskiej rodziny królewskiej wpadł, wracając z misji w Afganistanie, gdy wracał samolotem z brytyjskimi żołnierzami, którzy byli po amputacji kończyn dolnych.

Zawody Invictus Games mają pomóc weteranom zmierzyć się z cierpieniem i dojść do zdrowia, szczególnie psychicznego. Uczestniczący w zawodach rywalizują w dyscyplinach sportowych zmodyfikowanych stosownie do stanu ich zdrowia i kalectwa. Wśród rozgrywanych dyscyplin są m.in.: siatkówka siedząca, koszykówka na wózkach inwalidzkich, rugby na wózkach inwalidzkich łucznictwo, lekkoatletyka paraolimpijska, sporty siłowe.