Szczyt NATO w Madrycie. Nowa koncepcja strategiczna - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.06.2022

Szczyt NATO w Madrycie. Nowa koncepcja strategiczna

Szczyt NATO odpowiada na zagrożenia ze strony Rosji i wzmacnia bezpieczeństwo naszych państw; o efektach tego spotkania będziemy rozmawiać w poniedziałek podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego, ta sprawa jest ponad wszystkimi podziałami – mówił w Madrycie Prezydent Andrzej Duda.

W stolicy Hiszpanii odbyło się spotkanie Głów Państw i Szefów Rządów państw NATO, w którym uczestniczył Prezydent RP.

Wypowiadając się dla dziennikarzy, Andrzej Duda wskazywał na podjęte podczas szczytu bardzo ważne decyzje dotyczące bezpieczeństwa Polski, a także całego NATO.  

– Wczorajszy dzień był bardzo dobry. Zostały podjęte ważne decyzje, przede wszystkim zielone światło dla wejścia Finlandii i Szwecji do NATO. – To jest duże wzmocnienie NATO, zwłaszcza korzystne dla nas, naszej części Europy – podkreślał, dodając, że granica pomiędzy Rosją a NATO na wschodniej flance znacząco się wydłuży.

– Dla Polski, dla naszego bezpieczeństwa bardzo ważna jest zakomunikowana wczoraj przez Prezydenta USA Joe Bidena decyzja o ulokowaniu na stałe, w ramach stałej obecności, dowództwa V Korpusu Armii USA w Polsce – wskazywał. 

Prezydent akcentował też przyjęcie nowej koncepcji strategicznej NATO. – To nowe podejście do Rosji, do zagrożenia, jakie Rosja stwarza, nowe podejście do obrony wschodniej flanki i reagowania na zagrożenia – ocenił. Zaznaczył, że wczorajsze obrady odbywały się w bardzo dobrej atmosferze, w jedności i solidarności, poczuciu zrozumienia dla naszych potrzeb, co znalazło odzwierciedlenie we wspólnej deklaracji.

Andrzej Duda przypomniał, że efekty Szczytu NATO będą omawiane w poniedziałek podczas Rady Bezpieczeństwa Narodowego. – Mam nadzieję, że wszyscy zaproszeni na nią niezawodnie przybędą. Warto wspólnie, w gronie ponad wszelkimi podziałami politycznymi, omówić wyniki tego Szczytu NATO, omówić sytuację i perspektywę, podyskutować o tym, jak dalej powinniśmy działać jako Polska – powiedział.

– Ta sprawa jest ponad wszystkimi podziałami w naszym kraju, jakie tylko można na scenie politycznej wskazać. Bezpieczeństwo Polski i bezpieczeństwo naszych rodaków jest dla nas wszystkich najważniejsze. Cieszę się, że ta odpowiedzialność na scenie politycznej jest, bo dzięki temu w całej tej bardzo trudnej sytuacji tak dobrze sobie radzimy jako kraj i jako społeczeństwo – akcentował.

Ostatniego dnia Szczytu Prezydent wziął udział w ceremonii podpisania NATO Innovation Fund Letter of Commitment, a także ostatniej sesji Rady Północnoatlantyckiej z udziałem Głów Państw i Szefów Rządów państw NATO.

– Dziś, zgodnie z zasadą NATO 360 stopni, bierzemy udział w debacie na temat zagrożeń z południa – zapowiadał Andrzej Duda. – Czyli wszystko, co może być teraz wygenerowane przez kryzys, do którego prowadzi rosyjska agresja na Ukrainę, to także nadchodzący kryzys żywnościowy, który może dotknąć Afrykę Północną, to potencjalna możliwość powstania kolejnej fali migracyjnej do Europy, a także zagrożenia terrorystyczne – wymieniał.  

Na marginesie Szczytu NATO, Prezydent RP kontynuował dwustronne rozmowy z przywódcami innych państw. Dziś rozmawiał z Premierem Republiki Słowenii Robertem Golobem.

Z Prezydentem RP do Madrytu udali się Szef BBN Paweł Soloch, Szef BPM Jakub Kumoch, a także Sekretarz Stanu w KPRP Jacek Siewiera. Andrzejowi Dudzie towarzyszyła też Małżonka Agata Kornhauser–Duda, która m.in. odwiedziła Ambasadę RP, gdzie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego absolwentów szkoły polskiej. Spotkała się także z dyrektorami polskich szkół w Hiszpanii.

Szczyt NATO w Madrycie jest ósmym szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego, w którym bierze udział Prezydent Andrzej Duda.