Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.07.2022

Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego

W Belwederze odbyło się dziś posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. To czwarte posiedzenie Rady zwołane przez Andrzeja Dudę w tym roku związane z rosyjską agresją.

Prezydent jeszcze przed szczytem NATO w Madrycie zapowiedział zwołanie RBN, aby z przedstawicielami rządu oraz parlamentu omówić jego postanowienia oraz dalszą ich realizację. – Najistotniejszy jest ogólny wymiar tego szczytu, że NATO pokazało jedność; myślę, że Putin liczył na to, że uda mu się, jak to mówią, rozegrać NATO, że uda mu się rozbić Sojusz, poróżnić państwa – mówił dziś Andrzej Duda, otwierając dyskusję.

CAŁE WYSTĄPIENIE

– Atmosfera Rady była propaństwowa i merytoryczna. To była konkretna rozmowa o polskich sprawach i konkretnych kwestiach militarnych. Pojawił się szereg ciekawych propozycji na przyszłość ze strony opozycji. Dziękuję uczestnikom za poważne podejście – podsumował później podczas spotkania z mediami.

– Przyjęliśmy bardzo ważne dokumenty. Z naszego polskiego punktu widzenia takie ważne dokumenty są na pewno trzy – mówił o rezultatach szczytu NATO Andrzej Duda:

  • Pierwszym ważnym dokumentem jest nowa koncepcja strategiczna NATO; w tej koncepcji wyraźnie jest widoczna zmiana podejścia do wschodniej flanki i do zagrożenia, o którym my mówiliśmy od dawna, jakim dzisiaj nie tylko potencjalnie, ale już realnie jest Rosja.
  • Po drugie przyjęliśmy wspólną deklarację, w której również udało nam się wynegocjować fragment, który z naszego punktu widzenia i działań jakie prowadzi Polska i polityki, jaka w Polsce jest realizowana, polityki, którą wszyscy uzgodniliśmy także w czasie obrad tutaj Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ciągu ostatnich miesięcy, która w związku z tym śmiało powiedzieć jest naszą polityką, a która znalazła swoje odzwierciedlenie w tej deklaracji, w formule jakby dodatkowego odwołania takich zadań, jakich my się podejmujemy. Z mojego punku widzenia, to jest element bardzo ważny i to się udało nam wynegocjować, za co bardzo dziękuję naszej dyplomacji, polskiemu ambasadorowi przy NATO.
  • Trzecią rzeczą bardzo istotną jest zgoda na przyjęcie nowych członków. Kto wie, może właśnie ta decyzja z punktu widzenia kiedyś, kiedy będzie historia odwoływała się do wydarzeń, które miały miejsce w przestrzeni dziejów, w związku z istnieniem NATO, pewnie ta decyzja będzie uważana za najbardziej wiekopomną.

– Na szczycie zapadło wiele decyzji, które teraz będą konkretyzowane na poziomie działań i planów wojskowych, ale obecna sytuacja wymaga także dalszego konsekwentnego budowania poparcia wśród sojuszników i partnerów dla Ukrainy i bezpieczeństwa regionu. Powinna mieć w tym swój udział cała klasa polityczna – mówi szef BBN Paweł Soloch. – Prezydentowi Andrzejowi Dudzie zależy na jak największym konsensusie politycznym w sprawach bezpieczeństwa – podkreślił.

– To Andrzej Duda wywalczył w deklaracji szczytu zdanie, które mówi o wsparciu dla państw, które najbardziej wspierają Ukrainę. Prezydent RP bardzo mocno wyraził, że ten zapis musi się znaleźć. Przekonał do tego Prezydenta USA – przypomniał szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.