Prezydent RP podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.07.2022

Prezydent RP podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO

– NATO wzmacnia się poprzez przystąpienie do niego silnych państw – powiedział Andrzej Duda w Gdyni, gdzie uroczyście podpisał ustawy ws. ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do Sojuszu.

22 lipca Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda podpisał:

  1. Ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Republiki Finlandii, podpisanego w Brukseli 5 lipca 2022 r.
  2. Ustawę z dnia 7 lipca 2022 r. o ratyfikacji Protokołu do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji Królestwa Szwecji, podpisanego w Brukseli 5 lipca 2022 r.

Uroczystość odbyła się w Gdyni na pokładzie fregaty ORP „gen. T. Kościuszko”.

– NATO wzmacnia się poprzez przystąpienie do niego silnych państw. Liczę, że współpraca z tymi państwami będzie dla nas motywacją do wzmocnienia naszego potencjału bezpieczeństwa – zaznaczył Andrzej Duda.

Dziękując Sejmowi i Senatowi za „ekspresowe tempo uchwalenia ustawy”, Prezydent podkreślał: – To bardzo ważny dzień nie tylko dla NATO, naszej części Europy, ale także dla przyszłych pokoleń.

Po ogłoszeniu ustaw i wejściu ich w życie Prezydent ratyfikuje Protokół do Traktatu Północnoatlantyckiego w sprawie akcesji nowych członków Sojuszu.