Szef BBN rozmawiał z doradcą prezydenta USA o sytuacji w Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.08.2022

Szef BBN rozmawiał z doradcą prezydenta USA o sytuacji w Ukrainie

Składający wizytę w Waszyngtonie szef BBN Paweł Soloch rozmawiał z doradcą prezydenta USA Jakiem Sullivanem o sytuacji w Ukrainie, w tym o postulacie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącym wsparcia państw przekazujących Ukrainie uzbrojenie.

  • JS
    JS

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego przebywa w Stanach Zjednoczonych z dwudniową wizytą poświęconą sytuacji na Ukrainie i jej wsparciu, realizacji postanowień szczytu NATO oraz polsko-amerykańskiej współpracy w obszarze bezpieczeństwa.

Minister Soloch rozmawiał m.in. z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jakiem Sullivanem o sytuacji w Ukrainie, wsparciu wojskowym, jakiego USA udzielają temu państwu, koordynacji działań państw sojuszniczych i roli Polski w tym kontekście, a także o postulacie prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącym wsparcia państw przekazujących uzbrojenie Ukrainie. W rozmowie poruszono także kwestie implementacji postanowień madryckiego szczytu NATO, dotyczących zwiększania obecności sojuszniczej na wschodniej flance oraz polsko-amerykańskiej współpracy wojskowej i energetycznej. - Ten proces jest obecnie dyskutowany, a częściowo w realizacji. Chodzi o czasową i stałą obecność sił USA w Polsce, wspólne ćiwczenia, dostawy sprzętu. Cały skomplikowany proces, nie tylko zwiększenia liczby żołnierzy, ale i systemów uzbrojenia, jakie mają znaleźć się na terytorium Polski. Pierwszym sygnałem jest pojawienie się w amerykańskich samolotów F-22, które po raz pierwszy w historii będą podporządkowane dowództwu NATO i będą stacjonować w Polsce - powiedział szef BBN.

Plan wizyty szefa BBN w USA zakłada rozmowy w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego, Departamencie Obrony, Departamencie Stanu oraz Senacie, a także spotkania z przedstawicielami think-tanków: Atlantic Council, Institute for the Study of War oraz Heritage Foundation.