Szef BBN o wystąpieniu Prezydenta na sesji ONZ - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.09.2022

Szef BBN o wystąpieniu Prezydenta na sesji ONZ

Wojna na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe, sprawy energetyczne i kryzys klimatyczny – to tematy, które prezydent Andrzej Duda poruszy w trakcie swojego wystąpienia podczas 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku – poinformował Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

W TVP Info Szef BBN, pytany, co będzie głównym komunikatem przemówienia prezydenta, przypomniał, że sesja ONZ odbywać się będzie w cieniu agresji rosyjskiej przeciw Ukrainie i to, co Prezydent będzie chciał przekazać, ma związek z tą sytuacją.

Paweł Soloch poinformował, że Prezydent będzie zwracał również uwagę na kontekst globalny tej sytuacji, tj. kryzys żywnościowy „sztucznie prowokowany przez stronę rosyjską”. Minister przypomniał, że temu zagadnieniu służyła niedawna wizyta Prezydenta w Afryce. – Jasnym jest, że tematem są też sprawy energetyczne, kryzys klimatyczny – dodał Szef BBN.

Zaznaczył przy tym, że nie wszystkie kraje na świecie mają taką samą perspektywę – jeśli chodzi o wojnę na Ukrainie. Wyjaśnił, że część z nich wciąż traktuje ją jako konfrontację Ameryki z Rosją i zaznaczył, że ci, którzy nie lubią Ameryki popierają Rosję. – W swoim wystąpieniu Prezydent będzie chciał również odnieść się do tych wątków i kontrować tego typu narracje – zapowiedział Paweł Soloch. (PAP)