Szef BBN: Oczy państwa zwrócone są na wschodnią granicę - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.11.2022

Szef BBN: Oczy państwa zwrócone są na wschodnią granicę

Oczy państwa zwrócone są zarówno na granicę z Obwodem Królewieckim, jak i na granicę z Białorusią – powiedział szef BBN Jacek Siewiera.

"Mimo bardzo niepokojących sygnałów (…) na granicy z obwodem królewieckim, nie zatrzymano żadnego nielegalnego migranta. Obserwujemy natomiast istotne zwiększenie nielegalnej migracji po stronie białoruskiej" – ocenił w TVP Info Jacek Siewiera. Podkreślił, że zwiększenie nielegalnej migracji na Białorusi jest "bardzo istotne".

"Oczy państwa zwrócone są zarówno na granicę z obwodem królewieckim, jak i na granicę z Białorusią. Zwiększona intensywność prób przekraczania granicy jest zauważalna. Pan prezydent również baczenie obserwuje tę sytuację" – zapewnił szef BBN.

Zaznaczył, że obecnie "jesteśmy nieporównywalnie lepiej przygotowani do sprawnego, bezpiecznego odpierania ataku hybrydowego prowadzonego z użyciem ludzi jako zakładników".

W ocenie ministra Siewiery, przygotowanie fizycznej zapory z drutu ostrzowego (concertiny) na granicy z obwodem królewieckim "jest elementem sygnalizowania gotowości i determinacji do stanowczej obrony granicy przed każdą formą ataku, nie koniecznie ataku prowadzonego z wykorzystaniem sił zbrojnych, również ataków realizowanych poniżej progu wojny".

Budowa tymczasowej zapory rozpoczęła się w ubiegłą środę w okolicy Wisztyńca na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim. Zapora o wysokości 2,5 m i szerokości 3 m ma powstać na całej długości granicy z Rosją. Zainstalowane mają być też urządzenia, które pozwolą na elektroniczny dozór granicy. Budowa zapory elektronicznej ma ruszyć do końca roku.

Szef MON mówił w środę, że zdecydował o podjęciu działań dla wzmocnienia bezpieczeństwa na granicy Polski z obwodem kaliningradzkim "poprzez uszczelnienie tej granicy" w związku z "niepokojącymi informacjami", że lotnisko w obwodzie kaliningradzkim zostało otwarte dla lotów z Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej.

Aby zapobiec przedostawaniu się nielegalnych migrantów z terenu Białorusi, pod koniec stycznia ruszyła budowa zapory na granicy polsko-białoruskiej. Budowa bariery fizycznej (pięciometrowego płotu ze stalowych przęseł zwieńczonego drutem żyletkowym) na 186-kilometrowym odcinku granicy z Białorusią zakończyła się latem. Budowa bariery elektronicznej trwa od czerwca. Rzeczniczka SG informowała, że pierwsze odcinki perymetrii na polsko-białoruskiej granicy będą gotowe w pierwszej połowie listopada. Koszt całej zapory na tej granicy to ok. 1,6 mld zł.(PAP)