Narada w BBN i konsultacje z sojusznikami - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.11.2022

Narada w BBN i konsultacje z sojusznikami

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbyła się pilna narada w związku z eksplozją na terenie powiatu hrubieszowskiego. Następnie Prezydent Andrzej Duda rozmawiał o aktualnej sytuacji z sojusznikami: Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem, Prezydentem USA Joe Bidenem i Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

– Weryfikujemy przesłanki wykorzystania artykułu 4. NATO czyli konsultacji wszystkich członków Sojuszu dotyczących właściwej odpowiedzi – powiedział Szef BBN Jacek Siewiera po naradzie.

W spotkaniu w BBN zwołanym przez Premiera Mateusza Morawieckiego w porozumieniu z Prezydentem Andrzejem Dudą wzięli udział członkowie Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

Jak poinformował Minister Siewiera, Prezydent Andrzej Duda rozmawiał następnie z Sekretarzem Generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

– Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z sojusznikami, z kluczowymi sojusznikami. Jestem w stałym kontakcie z Doradcą ds. Bezpieczeństwa Jakiem Sullivanem, mieliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji. Każdy komunikat wymaga dużej ostrożności – przekazał Minister Siewiera.

Następnie Prezydent RP rozmawiał w trybie pilnym z Prezydentem USA Joe Bidenem. Andrzej Duda rozmawiał też z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim oraz Premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem.

Na środę na godz. 12.00 Prezydent zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego.