Spotkanie upamiętniające śp. Władysława Stasiaka - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.11.2022

Spotkanie upamiętniające śp. Władysława Stasiaka

19 listopada br. mija 15 lat od nominacji śp. Władysława Stasiaka na Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu upamiętniającym byłego Szefa KPRP i BBN, które odbyło się w Belwederze.

Władysław Stasiak był Szefem Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w latach 2009–2010. Wcześniej, w latach 2006–2007 oraz 2007–2009 (z kilkumiesięczną przerwą, podczas której pełnił funkcję Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji) był Szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

19 listopada br. przypada 15. rocznica jego drugiej nominacji przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Szefa BBN.

– Władysław miał kilka cech, które czyniły go niezwykłym w polityce. Był niesłychanie prawym człowiekiem. Był państwowcem z nastawienia, z wychowania i z przygotowania. Był postacią, która mogłaby być stawiana na pomniku dla wszystkich młodych ludzi, chcących robić karierę polityczną – powiedział podczas spotkania Prezydent RP Andrzej Duda.

– Nigdy nie miałem wątpliwości, że Władysław Stasiak był w tamtym czasie właściwym kandydatem na absolutnie wszystkie funkcje państwowe. Ze swoim charakterem, wiedzą i doświadczeniem śmiało mógł zostać nawet prezydentem Rzeczypospolitej – dodał Prezydent Duda.

– Władek był człowiekiem uformowanym. Uformowały go szkoły, instytucje i ludzie, których spotkał – wspominała swojego poprzednika na stanowisku Szefa KPRP Minister Grażyna Ignaczak–Bandych.

– Poznałam Władysława Stasiaka jeszcze w czasach, gdy oboje pracowaliśmy dla dobra Warszawy. Był wzorem urzędnika, człowiekiem w pełni poświęconym służbie państwu polskiemu: mądrym, odpowiedzialnym, uczciwym – podkreśliła Minister Ignaczak–Bandych.

Śp. Władysław Stasiak zginął wraz z Prezydentem RP śp. Lechem Kaczyńskim, jego Małżonką, parlamentarzystami, pracownikami Kancelarii w katastrofie rządowego samolotu w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 r.

Spotkanie w Belwederze było okazją do prezentacji książki pt. „Polska Stasiaka” autorstwa dziennikarza i publicysty Wiktora Świetlika. Autor oraz Barbara Stasiak, wdowa po śp. Władysławie Stasiaku, przypomnieli szereg wzruszających historii związanych z tragicznie zmarłym byłym Szefem KPRP i BBN.

W spotkaniu wzięli udział również m.in. Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik, Szef BBN Jacek Siewiera, Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska, Minister–członek Rady Ministrów Zbigniew Hoffmann, Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk, a także współpracownicy i przyjaciele śp. Władysława Stasiaka.