Południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiej armii już w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.12.2022

Południowokoreańskie uzbrojenie dla polskiej armii już w Polsce

W Bałtyckim Terminalu Kontenerowym w Gdyni Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystym odbiorze nowo zakupionego sprzętu dla Wojska Polskiego. W ramach pierwszej dostawy południowokoreańskiego uzbrojenia w tym roku do Polski dotarły czołgi K2 i samobieżne armatohaubice K9. 

– Nikomu nie trzeba tłumaczyć, jak bardzo istotne jest tempo dostaw i modernizacji uzbrojenia, kiedy stoimy w obliczu wojny na Ukrainie w wyniku rosyjskiej agresji – mówił Andrzej Duda. – Wszyscy wyraźnie widzimy jedno – tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność.

Jak przypomniał Prezydent RP, wiosną tego roku przyjęta została Ustawa o Obronie Ojczyzny, latem tego roku podpisane zostały konieczne umowy, a już w tej chwili realizowany jest proces wzmocnienia polskiej armii nie tylko poprzez  zakup, ale dostawy nowego sprzętu wojskowego.

Aby zatrzymać wroga, posiadanie nowoczesnego wyposażenia przez armię jest konieczne – dodał Andrzej Duda.

Rozładunek sprzętu dla polskiej armii rozpoczął się w gdyńskim porcie już w poniedziałek wieczorem. Dotychczas zawarte kontrakty przewidują dostawy 189 czołgów i 212 armatohaubic na podwoziu gąsienicowym. Wartość kontraktu z firmą Hyundai Rotem na czołgi K2 wyniosła 3,37 mld dol. netto; za armatohaubice od grupy Hanwha Defense Polska ma zapłacić 2,4 mld dol. netto.

W uroczystym odbiorze sprzętu w Gdyni wzięli też udział m.in. Wicepremier, Szef MON Mariusz Błaszczak oraz Szef BBN Jacek Siewiera.