Lwów. Spotkanie Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.01.2023

Lwów. Spotkanie Prezydentów Polski, Litwy i Ukrainy

We Lwowie odbyło się spotkanie przywódców Trójkąta Lubelskiego z udziałem Prezydenta Polski Andrzeja Dudy, Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i Prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy.

Rozmowy dotyczyły przede wszystkim dalszej pomocy dla Ukrainy w obliczu trwającej rosyjskiej agresji, a także wsparcia prozachodnich integracyjnych aspiracji Ukrainy.

Przywódcy podpisali wspólną deklarację, w której m.in. potwierdzili niezbywalne prawo Ukrainy do obrony swojej suwerenności i integralności terytorialnej. Podkreślili również wolę współpracy w procesie odbudowy Ukrainy po zakończeniu konfliktu. W deklaracji przywódcy odnieśli się również do wspólnego dziedzictwa państwowego pierwszej Rzeczypospolitej oraz do zbliżającej się 160. rocznicy Powstania Styczniowego.

TEKST DEKLARACJI
ENGLISH VERSION

Wspieramy, wspieraliśmy i będziemy wspierać Ukrainę – podkreślił Prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z Prezydentami Ukrainy i Litwy.

– Zostanie przekazana kompania czołgów Leopard w ramach budowania koalicji, ponieważ, jak Państwo wiecie, musi zostać spełniony także cały szereg wymogów formalnych, zgód i tak dalej, które są w tym celu potrzebne, ale przede wszystkim chcemy, żeby była to koalicja międzynarodowa – zapowiedział Andrzej Duda.

– Podjęliśmy decyzję o włożeniu do tej międzynarodowej koalicji pierwszego pakietu czołgowego – kompanii czołgów Leopard, która, mam nadzieję, w szeregu z innymi kompaniami czołgów Leopard oraz innych, które zostaną przez inne państwa złożone, popłynie w niedługim czasie na Ukrainę i będzie mogła wzmocnić obronę Ukrainy. Taka decyzja w Polsce już jest – zaznaczył.

Na spotkaniu z dziennikarzami, już po powrocie do Polski, Andrzej Duda doprecyzował: – Kompania jest jednostką małą, wręcz powiedziałbym symboliczną, natomiast jeżeli takich kompanii będzie więcej, powstanie brygadowa grupa bojowa lub jeszcze większa jednostka wojskowa, która faktycznie będzie miała duże znaczenie militarne w obronie Ukrainy – to do tego właśnie chcemy doprowadzić.

Jak dodał, taka formacja wyposażona w sprzęt zgodny ze standardami NATO będzie mogła stworzyć „poważną blokadę, żelazną ścianę dla rosyjskiej agresji na Ukrainę”.

– W XXI wieku europejskie państwo, jakim jest Ukraina, niepodległe, suwerenne jest w sposób brutalny atakowane po to, żeby odebrać ludziom wolność. Musi ta agresja zostać zatrzymana – podkreślał Prezydent Andrzej Duda, dodając, że to jest jedno z największych wyzwań dla całego wolnego świata.

CAŁA WYPOWIEDŹ

 

* * *

Trójkąt Lubelski jest ważnym formatem regionalnej współpracy Polski, Ukrainy i Litwy, którego znaczenie wciąż rośnie. Obecnie współpraca jest rozszerzana o nowe obszary obejmujące poza bezpieczeństwem również kwestie dotyczące energetyki, infrastruktury, nauki oraz kultury.


* * *

Po południu na Cmentarzu Łyczakowskim Prezydenci Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski oddali wspólnie hołd Orlętom Lwowskim.  Następnie Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami polskiej społeczności mieszkającej we Lwowie oraz z mieszkańcami, którzy spontanicznie zgromadzili się na ulicach miasta.