Pomoc humanitarna dla rodzinnych domów dziecka w obwodzie żytomierskim - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.01.2023

Pomoc humanitarna dla rodzinnych domów dziecka w obwodzie żytomierskim

Kolejna transza pomocy humanitarnej z inicjatywy Pierwszej Damy trafiła do odbiorców na Ukrainę – tym razem do trzech rodzinnych domów dziecka w obwodzie żytomierskim.

Pomoc humanitarną przekazał – w imieniu Agaty Kornhauser–Dudy – gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik, zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego. W delegacji wzięli też udział Ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki, Attaché Obrony RP w Kijowie kmdr Maciej Nałęcz oraz Konsul Generalny RP w Winnicy Damian Ciarciński. Wsparcie trafiło do trzech rodzin, które łącznie opiekują się 31 dzieci.

W miejscowości Zwiahel (ok. 230 km na zachód od Kijowa) delegacja odwiedziła rodzinny dom dziecka, w którym rodzice wychowują w sumie dziesięcioro dzieci, w tym dwoje własnych. Trójka z podopiecznych jest niepełnosprawna (w tym 6–letnia Anhelina z wszczepionymi implantami ślimakowymi oraz 9–letni Maksym z autyzmem). Tu największą radość sprawił generator prądotwórczy oraz akcesoria do procesora mowy dla sześciolatki.

Dziesięcioro dzieci mieszka też w rodzinnym domu dziecka w Baranówce (ok. 220 km na zachód od Kijowa), gdzie troje dzieci jest niepełnosprawnych i wymaga specjalistycznej opieki. Rodzina otrzymała wsparcie m.in. w postaci generatora. Pomoc dotarła też do Berdyczowa, gdzie w rodzinnym domu dziecka wychowuje się w sumie dwanaścioro dzieci.

Wsparcie dla mieszkańców Ukrainy to efekt ustaleń Pierwszych Dam Polski i Ukrainy, które w październiku spotkały się w Warszawie. Wówczas rozmawiały o koordynacji różnych akcji pomocowych, zainicjowały też cykl szkoleń dla medyków.