Szef BBN: Nowoczesne czołgi na wyposażeniu armii Ukrainy to nowa jakość - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

30.01.2023

Szef BBN: Nowoczesne czołgi na wyposażeniu armii Ukrainy to nowa jakość

Nowoczesne zachodnie czołgi na wyposażeniu armii Ukrainy to nowa jakość na kilku płaszczyznach – ocenił szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera w „Sygnałach Dnia” w Programie I PR.

– W zeszłym roku państwa zachodnie reagowały reaktywnie: dostarczały Ukrainie uzbrojenie ad hoc, w zależności od działań Rosji i od tego, jak zmieniała się linia frontu, jakie formy agresji przybierały działania strony rosyjskiej. Aktualnie zmienia się to podejście: planujemy działania na wiele miesięcy do przodu.

– Pamiętajmy, że dostarczenie czołgów to jedno, ale zapewnienie logistyki, szkolenie załogi i dowódców to dowód myślenia w dłuższej perspektywie. To nie jest już reakcja na inicjatywę Rosji, ale takie działanie, by inicjatywa mogła być po stronie ukraińskiej – dodał Jacek Siewiera, podkreślając, że państwa Zachodu nie są stroną tego konfliktu. 

Min. Siewiera zwrócił uwagę, że nowoczesne czołgi mają dużo większe możliwości niż dotychczasowy sprzęt, z jakiego korzystają wojska ukraińskie: czołgi są w stanie prowadzić walkę w ruchu, pod wieloma kątami, nie tylko w kolumnach, posiadają zintegrowane układy celownicze; korzystają też z różnych systemów zasilania np. wieża czołgu Leopard zasilana jest silnikiem elektrycznym, co pozwala prowadzić obserwację i celować bez użycia głównego silnika, minimalizując niebezpieczeństwo identyfikacji za pomocą systemów termowizyjnych.

Zapytany o możliwość wizyty Prezydenta USA na Ukrainie w rok od inwazji Rosji, Jacek Siewiera odparł: – Obecność Pana Prezydenta Joe Bidena zawsze stanowi dowód i wyznacznik kierunków zainteresowania strategicznego Stanów Zjednoczonych jako państwa, a dziś interes wolnego świata jest na wolnej i suwerennej Ukrainie.

– Głównym symbolem wsparcia Stanów Zjednoczonych dla Ukrainy była wizyta Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Waszyngtonie. I w tym symbolicznym wymiarze Stany Zjednoczone wsparcia udzieliły – przypomniał szef prezydenckiego Biura Bezpieczeństwa Narodowego. – Rocznica wybuchu wojny na Ukrainie na pewno jest również datą niezwykle istotną i symboliczną i także inne gesty wsparcia będą widoczne. Oczy całego świata zwrócone są w tę stronę, natomiast szczegółowe scenariusze mogą być bardzo różne.