Zmiany na wysokich stanowiskach wojskowych - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.02.2023

Zmiany na wysokich stanowiskach wojskowych

Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda mianował gen. broni Wiesława Kukułę Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Macieja Klisza – Dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej.

– To jeden z najważniejszych momentów w działalności i funkcjonowaniu Wojska Polskiego na przestrzeni ostatnich lat, niezwykle ważny zwłaszcza w obecnej rzeczywistości – podkreślił Prezydent RP podczas uroczystości.

Jak dodał, polską armię czeka w najbliższym czasie wiele zmian, w tym kolejne dostawy nowoczesnego uzbrojenia m.in. czołgi Abrams i samoloty F35. – Podstawowym zadaniem nas, polityków, ale także kadry dowódczej, jest uformować polskie Siły Zbrojne w taki sposób, aby nikomu nie przyszło do głowy, że można zaatakować Rzeczpospolitą, zakłócić spokój naszych współobywateli, narazić ich na niebezpieczeństwo – mówił.

Polska armia, podkreślił, musi być na tyle dobrze wyposażona, wyszkolona, sprawna, silna i zorganizowana, by odstraszyła każdego potencjalnego napastnika. – To wielkie zadanie, które jest i musi być cały czas realizowane – zaznaczył.

Gen. Kukuła został w 2016 roku wyznaczony przez ówczesnego szefa MON na stanowisko dowódcy WOT – pieczę nad tą formacją sprawował do końca 2022 roku. Wcześniej służył m.in. w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Iraku, był także dowódcą Jednostki Wojskowej Komandosów.

Gen. Klisz był zastępcą dowódcy WOT od 2020 r., wcześniej sprawował funkcję szefa sztabu formacji. Pracował też m.in. w Dowództwie Wojsk Specjalnych, był też szefem sztabu Jednostki Wojskowej Komandosów. Brał udział w misjach w Bośni i Hercegowinie, a także Afganistanie.

Podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda odznaczył Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski gen. Jarosława Mikę, kończącego kadencję na stanowisku Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Nie ma żadnych wątpliwości, że to bardzo szczególne ukoronowanie Pańskiej kariery wojskowej – powiedział Andrzej Duda, dziękując generałowi za służbę. – Ostatnie lata kadencji Pana Generała zbiegły się w czasie ze szczególnie trudnymi latami, jakich Rzeczpospolita nie przeżywała, odkąd odzyskała pełną wolność, niepodległość i suwerenność.

Prezydent wymienił zaangażowanie Wojska Polskiego w zwalczanie skutków pandemii, wspieranie Straży Granicznej na granicy polsko–białoruskiej oraz reakcję na toczącą się wojnę na Ukrainie.

– Ostatnie ponad trzydzieści lat, podczas których polskie wojsko przeżyło wielkie zmiany i kolejne reformy w zasadzie nie przygotowało nas do tak trudnego momentu, z jakim zetknęliśmy się w ostatnim czasie. Musiał Pan sprostować bardzo wysokim wymaganiom i dał Pan radę znakomicie. Jestem Panu za to ogromnie wdzięczny – dodał Prezydent RP.