Prezydent Andrzej Duda obserwował szkolenie ukraińskich załóg na Leopardach - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.02.2023

Prezydent Andrzej Duda obserwował szkolenie ukraińskich załóg na Leopardach

W Świętoszowie na Dolnym Śląsku Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda oraz Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak spotkali się z polskimi instruktorami oraz żołnierzami Sił Zbrojnych Ukrainy, szkolącymi się na czołgach Leopard 2 w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej.

Podczas spotkania Zwierzchnikowi Sił Zbrojnych zaprezentowano bazę szkoleniową, wybrane elementy procesu szkolenia wojsk pancernych oraz proces szkolenia czołgistów ukraińskich.

– Na prośbę Pana Prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zdecydowaliśmy się ofiarować na rzecz Ukrainy kompanię naszych czołgów Leopard 2A4, by Ukraina mogła przeciwstawić rosyjskiej nawale nowoczesne czołgi w NATO–wskim standardzie, znacznie nowocześniejsze niż to, czym do tej pory dysponowała – przypomniał Andrzej Duda.

Właśnie na tym sprzęcie szkolą się teraz w Świętoszowie ukraińscy żołnierze. – Z satysfakcją z Panem Premierem patrzymy na to, jak nasi instruktorzy, współdziałając z koleżankami i kolegami z Kanady i z Norwegii, znakomicie radzą sobie z prowadzeniem tych zajęć. Jak bardzo szybko żołnierze ukraińscy pochłaniają wiedzę, w jaki sposób trzeba obsługiwać te dalece nowocześniejsze urządzenia, jakimi są czołgi Leopard.

Dodał, że żołnierze z Ukrainy ćwiczą też na polskim sprzęcie, w tym na wyrzutniach przeciwlotniczych Piorun i armatohaubicach Krab.

– Realizujemy nasze działania sojusznicze nie tylko poprzez przekazywanie Ukraińcom uzbrojenia, nie tylko poprzez niesienie Ukrainie pomocy humanitarnej, nie tylko poprzez to, że przyjmujemy Ukraińców w swoich domach, dajemy im pracę – ale także przez to, że przyjeżdżają tutaj ukraińscy żołnierze po to, by doskonalić się w lepszej obronie swojej ojczyzny – podkreślił Prezydent RP.

Przypomniał, że Niemcy i inne kraje również dołączyły do zainicjowanej przez Polskę akcji przekazania Ukrainie nowoczesnych czołgów.

Mamy nadzieję, że wkrótce do dyspozycji Ukrainy stanie brygada pancerna – dodał.

CAŁA WYPOWIEDŹ