Podniesiono banderę na ORP Mewa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.02.2023

Podniesiono banderę na ORP Mewa

We wtorek w Gdyni odbyła się uroczystość podniesienia bandery na niszczycielu min ORP Mewa. To trzeci okręt typu Kormoran II, który został przeznaczony do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Banderę wojenną oraz proporzec marynarki wojennej na ORP Mewa przekazał w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy szef BBN minister Jacek Siewiera.

W uroczystości wcielenia do służby ORP Mewa, która odbyła się na przy Molo Południowym na przedłużeniu Skweru Kościuszki w Gdyni, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wojska, samorządowcy oraz mieszkańcy.

Podczas ceremonii szef BBN Jacek Siewiera odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym zwierzchnik sił zbrojnych stwierdził, że "symboliczne włączenie nowego okrętu do służby w Marynarce Wojennej wieńczy proces budowy i przekazania go siłom zbrojnym RP”. "Cieszę się, że podobne uroczystości na przestrzeni ostatnich lat odbywały się w Gdyni kilkukrotnie, a polskie siły morskie zyskały w tym czasie kilka nowych jednostek. Bandera to jednocześnie symbol przynależności okrętu do państwa, znak, że jest on integralną częścią i będzie wypełniać nie tylko militarne, ale także dyplomatyczne zadania. Realizowanie interesów morskich Rzeczpospolitej, również na arenie międzynarodowej, to istotna część misji Marynarki Wojennej" – napisał prezydent A. Duda.

LIST PREZYDENTA RP

Przed ORP Mewa, która ma numer burtowy 603, do służby weszły bliźniacze ORP Kormoran i ORP Albatros. Okręty bazują na Oksywiu. Wszystkie powstały w stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku.

Źródło: PAP
Foto.: 8. FOW