Ratownicy z grupy HUSAR wrócili do Polski - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.02.2023

Ratownicy z grupy HUSAR wrócili do Polski

W środę na lotnisku wojskowym w Warszawie wylądował samolot z polskimi ratownikami ze strażackiej grupy HUSAR Poland, którzy wrócili z dotkniętej trzęsieniem ziemi Turcji. Podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej uratowali spod gruzów 12 osób.

Radowników na lotnisku powitali m.in. zastępca szefa BBN Mirosław Wiklik, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński oraz komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Andrzej Bartkowiak. 

W grupie HUSAR (Heavy Urban Search and Rescue) pracującej w tureckiej Besni działało 76 strażaków i 8 wyszkolonych psów. Towarzyszyło im 5 medyków z Zespołu Pomocy Humanitarno-Medycznej oraz 11 ratowników górniczych z Polskiej Grupy Górniczej. Podczas misji polscy ratownicy uratowali 12 osób.

Polacy wylecieli z pomocą kilkanaście godzin po trzęsieniu ziemi, które w nocy z 5 na 6 lutego dotknęło południowo-wschodnią Turcję oraz północną Syrię i miało magnitudę 7,8. Jego epicentrum znajdowało się w rejonie tureckiej prowincji Kahramanmaras. Kataklizm spowodował ogromne zniszczenia na kilkusetkilometrowym odcinku od syryjskiego miasta Hama do tureckiego Diyarbakir. Potem nastąpiło jeszcze kilkadziesiąt słabszych wstrząsów.

Według szacunków liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia ziemi przekroczyła już 41 tys., a z niektórych szacunków wynika, że ofiar może być nawet dwukrotnie więcej. W Turcji zniszczeniu uległo 47 tysięcy domów, w których znajdowało się 211 tysięcy mieszkań.

Źródło: PAP
Foto.: PSP