Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.02.2023

Spotkanie Prezydenta RP z Sekretarzem Generalnym NATO

W Kwaterze Głównej NATO Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się dziś z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego Jensem Stoltenbergiem. – Oczekujemy nowych planów bezpieczeństwa dla wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Chcielibyśmy, aby reakcja NATO na potencjalną napaść była szybsza – mówił Andrzej Duda na konferencji prasowej.

Jak dodał, Polska liczy na zwiększenie liczby żołnierzy NATO przewidzianych jako siły szybkiego reagowania oraz wzmocnienie infrastruktury, by na wschodniej flance NATO powstało jak najwięcej magazynów uzbrojenia w dyspozycji sił Sojuszu na wypadek ewentualnej napaści. – To z punktu widzenia Polski i jej bezpieczeństwa sprawa najważniejsza – podkreślił Prezydent RP.

– Poważnie, nawet bardzo poważnie, traktujemy swoje sojusznicze zobowiązania. Od dawna wydajemy ponad 2 proc. naszego PKB na obronność, w tym roku wydamy ponad 4 proc. PKB. Od dawna dokonujemy modernizacji sił zbrojnych, realizujemy zakupy nowoczesnego uzbrojenia wobec ewidentnego zagrożenia imperializmem Rosji i potencjalnym rosyjskim atakiem na państwa NATO – podkreślił Andrzej Duda. 

Jens Stoltenberg zapewnił:

Wysyłamy jasne przesłanie – nie może być miejsca na błędną kalkulację ze strony Moskwy. NATO będzie bronić każdego centymetra terytorium Polski i całego Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Rozmowa dotyczyła też dalszego wsparcia dla Ukrainy, w tym przede wszystkim rodzajów uzbrojenia, jakie Sojusz Północnoatlantycki może przekazać jej w najbliższej przyszłości. – Jesteśmy wdzięczni za wszystkie dotychczasowe donacje nowoczesnych czołgów. Chcielibyśmy, aby zebrała się na potrzeby Ukrainy przynajmniej brygada pancerna, a może uda się sformować kilka brygad – dodał Andrzej Duda.

Przypomniał, że ukraińscy żołnierze już ćwiczą m.in. w Polsce na najnowocześniejszym sprzęcie – dwa dni temu Prezydent RP obserwował szkolenie ukraińskich załóg na czołgach Leopard 2 w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej w Świętoszowie na Dolnym Śląsku.

Spotkanie z Sekretarzem Generalnym NATO to pierwszy z elementów ofensywy dyplomatycznej Prezydenta RP, która związana jest z zaplanowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie. Polska oczekuje przyspieszenia realizacji zobowiązań z poprzedniego szczytu NATO w Madrycie, w tym przede wszystkim wzmocnienia obecności sojuszniczej na terytorium wschodniej flanki NATO, wydzielenia sił szybkiego reagowania, które w trybie pilnym byłyby przerzucane w miejsce zagrożenia oraz postępów w procesie akcesyjnym Szwecji i Finlandii.

Po południu w Brukseli w formule wideokonferencji Andrzej Duda rozmawiał z Prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą i Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą. Rozmowa miała na celu wypracowanie wspólnego stanowiska regionu Europy Środkowej i Wschodniej.

W czwartek Prezydent RP będzie w Londynie, gdzie spotka się m.in. z Premierem Rishi Sunakiem, a w piątek weźmie udział w 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. W Monachium, w ramach Trójkąta Weimarskiego, Andrzej Duda spotka się z Prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Na marginesie 59. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Andrzej Duda będzie rozmawiał także m.in. z Prezydentem–elektem Czech Petrem Pavlem, a także z Premierem Norwegii Jonasem Gahrą o bezpieczeństwie energetycznym.

Na początku przyszłego tygodnia Prezydent RP będzie gościł w Warszawie Prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Będzie to już druga wizyta amerykańskiego przywódcy w ciągu ostatnich 12 miesięcy. 22 lutego zaplanowano tu spotkanie Prezydentów Polski, USA i liderów państw Bukaresztańskiej Dziewiątki. Główny temat szczytu wschodniej flanki NATO i USA to sytuacja za naszą wschodnią granicą. W spotkaniu weźmie też udział Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.