Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.02.2023

Prezydenci Polski i USA o bezpieczeństwie i współpracy

O wzmocnieniu bezpieczeństwa Polski oraz współpracy sojuszniczej i relacjach dwustronnych rozmawiali dziś w Warszawie Prezydent RP Andrzej Duda oraz Prezydent Stanów Zjednoczonych Ameryki Joe Biden.

Podczas spotkania Prezydent Andrzej Duda podziękował Prezydentowi USA za poniedziałkową wizytę w Kijowie. – To było niezwykle spektakularne strategiczne i polityczne posunięcie. Niezwykle ważny sygnał przede wszystkim dla Ukrainy, wzmacniający morale obrońców i tych wszystkich, którzy decydują dziś o obronie Ukrainy, jak mój przyjaciel Wołodymyr Zełenski i jego współpracownicy – mówił Andrzej Duda.

Jak podkreślił, był to sygnał nie tylko „dla tych, którzy stoją po stronie wolnego świata, ale także tych, którzy łamią międzynarodowe zasady, którzy napadli na suwerenne, niepodległe państwo, którzy bombardują domy, niszczą infrastrukturę służącą na co dzień ludziom do normalnego życia”.

CAŁA WYPOWIEDŹ

Prezydenci podczas rozmów poruszyli kwestię sytuacji bezpieczeństwa w Europie, a zwłaszcza na wschodniej flance NATO w obliczu rosyjskiej agresji przeciw Ukrainie. Jak podkreślił amerykański przywódca, gwarancje zawarte w art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego są niepodważalne, a Stany Zjednoczone pozostają najważniejszym gwarantem bezpieczeństwa na Starym Kontynencie.

Rozmawiano również o przygotowaniach do lipcowego szczytu NATO w Wilnie, gdzie powinny zapaść istotne kwestie z punktu widzenia bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wskazano na znaczenie solidarnego wypełniania deklaracji mówiącej o konieczności przeznaczania co najmniej 2% PKB na obronność. Prezydent Duda podkreślił, że Polska już teraz przeznacza ponad 4% PKB na wojsko i rozpoczęła duży program modernizacji własnych sił zbrojnych. Podobny wysiłek powinni podjąć pozostali sojusznicy.

Prezydent RP wyraził radość z wizyty amerykańskiego przywódcy w Warszawie, ale jednocześnie zaznaczył, że odbiera ją jako symboliczną wizytę w całym naszym regionie.

– To także dla nas niezwykle ważny znak bezpieczeństwa, sygnał odpowiedzialności, jaką Stany Zjednoczone przyjmują na siebie za bezpieczeństwo Europy i świata – podkreślił Andrzej Duda, przypominając, że podobną postawę USA prezentowały podczas dwóch wojen światowych oraz „zimnej wojny”, za każdym razem doprowadzając do przywrócenia reguł demokratycznych, „tego, że ludzie stawali się wolni, że mogli wrócić do normalnego życia, czasem po dziesięcioleciach, jak u nas”.

– Patrząc na to, co Pan wczoraj zrobił, wierzymy, że Ameryka jest w stanie utrzymać światowy ład, upilnować i pokazać wszystkim napastnikom, którzy chcą zniszczyć innym ludziom życie, być zaborczy wobec innych państw, którzy chcą niewolić inne narody, że nie ma zgody demokratycznej wspólnoty, którą reprezentują Stany Zjednoczone, na takie zachowanie, na takie działanie – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent USA z uznaniem odniósł się do wiodącej roli Polski w zakresie pomocy wojskowej i humanitarnej dostarczanej na Ukrainę. Obaj przywódcy zgodzili się co do konieczności kontynuowania tego wsparcia przez Zachód. Poruszono również kwestię odbudowy Ukrainy i polskiego udziału w tych działaniach w ramach powstających inicjatyw międzynarodowych.

Podkreślono bardzo dobry stan relacji politycznych i gospodarczych. Prezydent Duda wyraził oczekiwanie, że amerykańscy inwestorzy będą rozwijać swoją działalność w Polsce.

W rozmowach plenarnych uczestniczyli Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych wraz z kierownictwem Kancelarii, a także Premier Mateusz Morawiecki i Szef MSZ Zbigniew Rau.

* * *

To już druga wizyta Joe Bidena w Polsce w ciągu ostatniego roku. Andrzej Duda gościł w Pałacu Prezydenckim amerykańskiego przywódcę w marcu 2022 r. – miesiąc po rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przed rozmowami w Warszawie Prezydenci spotkali się też w Rzeszowie, gdzie podziękowali przedstawicielom organizacji pozarządowych za zaangażowanie w pomoc uchodźcom z Ukrainy.

W środę w Warszawie Joe Biden – jako gość specjalny – weźmie udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki, którego współgospodarzem będzie Prezydent RP. Rozmowy będą dotyczyły m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy. Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.