Szef BBN: Jesteśmy narodem ratowników - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.02.2023

Szef BBN: Jesteśmy narodem ratowników

Jesteśmy narodem ratowników i daliśmy temu dowód – podkreślał Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, dodając, że Polacy stanęli z właściwą odpowiedzią na cierpienie, z otwartym sercem, przyjmując uchodźców z Ukrainy, udzielając im wsparcia. Minister nawiązał do nadanego dekretem Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego tytułu „Miasto Ratownik”, który otrzymał Rzeszów.

Jacek Siewiera, który był „Gościem Wiadomości” w TVP Info uważa, że wojna w Ukrainie przechodzi fazy kolejnych ofensyw i próby przeczekania jedności zachodu, przeczekania postawy społeczeństw zachodnich, ich woli do udzielania pomocy. Zaznaczył jednocześnie, że solidarność jest częścią polskiej kultury.

 – Solidarność dziś stanowi wizytówkę. Humanitarian superpower – tak w wielu mediach na całym świecie jest dzisiaj określana Polska – wskazywał.

Odnosząc się do wizyty Prezydenta USA Joe Bidena w Kijowie Minister ocenił, że to była bezprecedensowa demonstracja amerykańskiego przywództwa. – Dla Ukraińców to nie tylko gwarancja trwałości niegasnącego wsparcia ze strony amerykańskiej, ale ta obecność w Kijowie ma bezpośrednie przełożenie na wartość bojową żołnierzy na polu walki – mówił. – Uzbrojeni w taką tarczę słuszności są w stanie dokonywać rzeczy, jeszcze na początku tej wojny ocenialiśmy jako niemożliwe – dodał.

Szef BBN podkreślał także, że ta wizyta Joe Bidena w Kijowie była z jednej strony dowodem ogromnej dominacji, a z drugiej – ogromnej odwagi.

Pytany o przemówienie Joe Bidena w Warszawie Szef BBN mówił, że najważniejsze bez wątpienia było przede wszystkim miejsce, z którego Prezydent Stanów Zjednoczonych postanowił wygłosić swoje przemówienie, przemówienie do świata, tuż po wizycie, historycznej wizycie w Kijowie.

– Wizyta w Kijowie nacechowana odwagą, determinacją, bohaterstwem i przemówienie, komunikat skierowany głównie do narodu ukraińskie, zaś przemówienie w Polsce, to przemówienie wygłoszone przez lidera wolnego świata z bezpiecznej pozycji, z pozycji kraju, który stanowi najbardziej wysuniętą na wschód część Paktu Północnoatlantyckiego. A więc gwarancje, żelazne gwarancje bezpieczeństwa wyrażone przez Prezydenta Joe Bidena w miejscu, które w stu procentach uważa za bezpieczne – powiedział Jacek Siewiera.(PAP)