Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.02.2023

Spotkanie Prezydentów Polski i USA z Polakami

Jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą. Nie ma wolności bez solidarności. Niech żyje wolna Ukraina. Niech żyje sojusz Rzeczypospolitej Polskiej ze Stanami Zjednoczonymi. Niech żyje NATO. Niech żyje wolny świat – podkreślał Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu w Ogrodach Zamku Królewskiego. Po nim przemówienie wygłosił amerykański przywódca Joe Biden.

Prezydent RP wezwał wszystkich przywódców państw europejskich i Sojuszu Północnoatlantyckiego do solidarności z Ukrainą, do wspierania tego kraju cały czas, do przesyłania wsparcia militarnego, by obrońcy Ukrainy mieli czym walczyć.

Nie wahajcie się, nie bójcie się. Nie ma już miejsca na business as usual z Rosją. Tam, gdzie leje się krew, tam uczciwy człowiek nie robi interesów. Trzeba to za wszelką cenę zatrzymać – apelował Prezydent Andrzej Duda.

CAŁE WYSTĄPIENIE

– Wszyscy dzisiaj mówimy: Ukraina musi zwyciężyć. Dlatego wspieramy Ukrainę. Dziękuję Stanom Zjednoczonym, wszystkim państwom NATO, które przysyłają pomoc na Ukrainę nie tylko tą humanitarną, także militarną. To niezwykle ważne – przekonywał Andrzej Duda.

– Wierzę w to, że ta brutalna pewność rosyjska zostanie na Ukrainie ukarana i zmiażdżona – akcentował.

Dziękował Stanom Zjednoczonym i sojusznikom za umacnianie bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO, po to, aby „nikomu nawet do głowy nie przyszło zaatakować naszą ziemię”.

Podczas spotkania Polaków z przywódcami w Ogrodach Zamku Królewskiego w Warszawie obecna była także Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda oraz Szef KPRP, Szef BBN Jacek Sieweira, Minister Grażyna Ignaczak–Bandych, wraz z Kierownictwem Kancelarii.