Szef BBN: przemówienie Joe Bidena absolutnie historyczne - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.02.2023

Szef BBN: przemówienie Joe Bidena absolutnie historyczne

Przemówienie prezydenta Bidena było absolutnie historyczne; znalazły się w nim żelazne gwarancje wobec sojuszników z NATO; ważne, że zostało wygłoszone w Warszawie - ocenił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Prezydent USA we wtorek wygłosił przemówienie w Arkadach Kubickiego; podkreślił w nim zobowiązanie USA do wypełniania zapisów Traktatu Północnoatlantyckiego i obrony każdego skrawka państw NATO. Zapewnił też, że wsparcie USA dla Ukrainy nie będzie zachwiane.

"To było przemówienie absolutnie historyczne" - ocenił w rozmowie z PAP.PL szef BBN Jacek Siewiera.

Według niego przemówienie Bidena "pisze historię", ponieważ padły w nim "żelazne gwarancje NATO i Ameryki, jako państwa, którego lider - w sposób nie pozostawiający najmniejszych wątpliwości - udowadnia swoją odwagę; jako lider gwarantuje bezpieczeństwo sojuszników w ramach paktu północnoatlantyckiego".

O historycznym charakterze przemówienia prezydenta USA świadczy też - w opinii szefa BBN - miejsce, gdzie zostało wygłoszone. Jak mówił Siewiera, Warszawa to "najbardziej na wschód wysunięta część terytorium NATO" i "stolica państwa, które w okresie wojny odgrywało kluczową rolę, które udowodniło swoją przyszłą rolę w nadchodzących dekadach i ugruntowało swoja pozycję jako państwo gwarantujące sojuszniczą współpracę". Polska stolica pokazała "stabilność, wiarygodność, rzetelność oraz dojrzałość do roli, jaką zaczyna odgrywać w regionie" - podsumował szef BBN.(PAP)