Nadzwyczajny Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.02.2023

Nadzwyczajny Szczyt Bukaresztańskiej Dziewiątki NATO

Z udziałem Prezydenta USA Joe Bidena oraz Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga rozpoczął się w Warszawie Nadzwyczajny Szczyt Dziewiątki Bukaresztańskiej NATO. Rozmowy dotyczą m.in. wzmocnienia wschodniej flanki oraz dalszego wsparcia Ukrainy.

Gości powitali – jako współgospodarze szczytu – Prezydenci Polski Andrzej Duda, Rumunii Klaus Iohannis i Słowacji Zuzana Čaputová. W warszawskim spotkaniu biorą także udział Prezydenci: Bułgarii Rumen Radew, Estonii Alar Karis, Prezydent Litwy Gitanas Nausėda, Łotwy Egils Levits, i Węgier Katalin Novák oraz Szef Rządu Czech Petr Fiala.

    Spotykamy się prawie dokładnie w rocznicę wydarzenia, które na zawsze zmieniło historię naszej części Europy i które ma wpływ na sytuację bezpieczeństwa na całym świecie. Mówię tutaj o brutalnej, pełnoskalowej rosyjskiej agresji na Ukrainę, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku – mówił Prezydent Andrzej Duda, otwierając sesję plenarną.

– To, co chcemy zrobić dzisiaj, to zastanowić się wspólnie, w gronie najbliższych sojuszników, nad naszymi kolejnymi krokami przed szczytem B9 w Bratysławie oraz szczytem NATO w Wilnie, a także porozmawiać o możliwościach udzielania dalszego wsparcia Ukrainie – zaznaczył.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) zawiązana została z inicjatywy Polski i Rumunii; należą do niej kraje położone na wschodniej granicy NATO – Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Węgry.

Szef BPM Marcin Przydacz zapowiedział przed spotkaniem, że oczywistym kontekstem szczytu B9 w Warszawie jest zaplanowany na lipiec szczyt NATO w Wilnie.

– My, jako wschodnia flanka NATO, chcemy wypracować agendę tego szczytu. Chcemy wypracować także i nasze pewne oczekiwania dotyczące możliwych podejmowanych decyzji w Wilnie. Wszystkim państwom wschodniej flanki NATO zależy na tym, aby obecność wojskowa – w każdym możliwym aspekcie infrastrukturalnym, także jeśli chodzi o uzbrojenie, sprzęt – była jak najbardziej rozbudowana, bo to my, jako wschodnia flanka NATO, mamy dziś na sobie odpowiedzialność za utrzymanie stabilności w tej części świata – podkreślił Minister.

Wczoraj podczas rozmów z amerykańską delegacją i Prezydentem Joe Bidenem Andrzej Duda nawiązał do szczytu B9.

    Dla nas wszystkich to jest niezwykle ważna wizyta, symboliczna, tutaj, w regionie. My nie odbieramy jej tylko jako Polacy, jako wizyty u nas. To jest wizyta w naszym regionie połączona z wizytą w Kijowie. To jest bardzo mocny sygnał odpowiedzialności, którą Stany Zjednoczone nieustannie mają na sobie za bezpieczeństwo Europy i świata – zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu Andrzej Duda przekazał Jensowi Stoltenbergowi zaproszenie na szczyt B9, przedstawił także oczekiwania związane z planowanym na lipiec tego roku szczytem NATO w Wilnie. O wspólnym stanowisku Europy Środkowej i Wschodniej Andrzej Duda rozmawiał też z Prezydent Słowacji Zuzaną Čaputovą i Prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą.