Podziękowania dla misji humanitarnej polskiej Policji w Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.02.2023

Podziękowania dla misji humanitarnej polskiej Policji w Ukrainie

Prezydent RP Andrzej Duda spotkał się z funkcjonariuszami polskiego kontyngentu Policji uczestniczącymi w misji humanitarnej w Ukrainie. Podziękował za wykonanie niezwykle ważnego, niebezpiecznego zadania i wręczył funkcjonariuszom odznaczenia państwowe.

Celem prawie 5–miesięcznej misji było wsparcie ukraińskich służb w rozminowywaniu oraz neutralizowaniu materiałów wybuchowych pozostawionych przez rosyjskie wojska na terenach zamieszkałych przez ludność cywilną.

    To był piękny gest ze strony Rzeczypospolitej Polskiej wykonany Waszymi rękami, Waszym bohaterstwem, Waszym oddaniem w służbie drugiemu człowiekowi – podkreślał Prezydent.

– Wierzę głęboko i wiem, że ludzie tam nigdy nie zapomną Waszej służby. Że zawsze ci Ukraińcy – którym pomagaliście, których na co dzień spotykaliście, którzy widzieli Waszą służbę i pracę – będą pamiętali, że polscy funkcjonariusze, policjanci, pirotechnicy, saperzy przyjechali tutaj w najtrudniejszym czasie i spokojnie, żmudnie, przez miesiące wykonywali swoją służbę – po to, by umożliwić im normalne życie, uratować ich i ich dzieci. Takich rzeczy się nie zapomina – akcentował.

Prezydent wskazywał także, że ryzyko podczas misji na Ukrainie było podwójne, a może nawet potrójne. – Po pierwsze, dlatego że to były materiały wybuchowe, niebezpieczne, po drugie dlatego, że mogły być to materiały w wielu przypadkach podłożone z premedytacją i jako pułapki, po to żeby zrobić krzywdę, a nie gdzieś po prostu porzucone. A po trzecie, dlatego że toczyło się to tam, gdzie była wojna, gdzie służba była przerywana alarmami przeciwrakietowymi, przeciwlotniczymi – zaznaczył Andrzej Duda.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP

W spotkaniu wzięli też udział Szef BBN Jacek Siewiera, Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik oraz Dyrektor Generalna w KPRP Barbara Brodowska-Mączka.