Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska o polsko–ukraińskiej współpracy - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

14.03.2023

Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska o polsko–ukraińskiej współpracy

We wtorek Pierwsze Damy Polski i Ukrainy rozmawiały o realizacji wspólnych projektów na rzecz mieszkańców Ukrainy, polsko–ukraińskiej współpracy humanitarnej i planowanych działaniach w tych obszarach. W spotkaniu on–line wzięli też udział Wasyl Zwarycz, Ambasador Ukrainy w Polsce i Jacek Siewiera, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Agata Kornhauser–Duda i Ołena Zełenska zainicjowały projekt wymiany doświadczeń między polskimi i ukraińskimi medykami. W ramach współpracy łącznie osiemdziesięciu dziewięciu ukraińskich lekarzy oraz przedstawicieli personelu medycznego zostanie przeszkolonych w Polsce w zakresie ewakuacji medycznej drogą lotniczą oraz kompleksowej opieki medycznej pacjentów z oparzeniami. Pierwsza Dama RP omówiła przebieg cyklu rozpoczętych w ubiegłym roku szkoleń realizowanych przez Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. – Szkolenia zmierzają ku końcowi. Mam nadzieję, że zdobyte doświadczenie pomoże specjalistom z Ukrainy jeszcze lepiej dbać o życie i zdrowie pacjentów – mówiła dzisiaj Agata Kornhauser–Duda. Małżonka Prezydenta RP kilkukrotnie miała okazję spotykać się z kursantami, by przedyskutować zakres potrzeb personelu medycznego w Ukrainie, zarówno w obszarze doskonalenia kompetencji, jak i wyposażenia placówek w niezbędny do pracy na terenach okupowanych sprzęt medyczny.

– Serdecznie dziękuję za współpracę, cieszę się, że przynosi ona realny efekt. Nasi lekarze i felczerzy podkreślają wysoki poziom przygotowania kursów oraz rzetelność i otwartość polskich kolegów – stwierdziła Ołena Zełenska. W nawiązaniu do dążeń Ukrainy do standaryzacji w obszarze służby medycznej Pani Prezydentowa Ukrainy wspomniała, że „polsko–ukraińska współpraca grup medycznych daje możliwość wypracowania wspólnych protokołów pracy, co na drodze Ukrainy do UE jest bardzo ważne”. 

Pierwsze Damy przedyskutowały szczegóły organizacji kolejnych kursów dedykowanych tym razem specjalistom z zakresu rehabilitacji, stresu bojowego i psychotraumatologii. Zadeklarowały wolę współpracy także w dziedzinie wymiany doświadczeń między Ochotniczymi Strażami Pożarnymi. Jak zauważył minister Siewiera, jest to środowisko należące do najbardziej aktywnych w Polsce, którego zaangażowanie sprzyja ratowaniu ludzkiego życia, ale też aktywizacji obywatelskiej i podtrzymywaniu wspólnotowości w mniejszych miejscowościach. Pierwsza Dama Ukrainy oświadczyła, że w Ukrainie rozpoczął się proces formowania podobnych struktur, które w naszym kraju funkcjonują od ponad stu lat, dlatego polskie doświadczenie w tej dziedzinie jest szczególnie cenne.

Bardzo ważną kwestią poruszoną podczas rozmowy Małżonek Prezydentów była sytuacja ukraińskich sierot przebywających w Polsce. Agata Kornhauser–Duda zwróciła uwagę na różnice systemowe obowiązujące w obu krajach i poprosiła swoją rozmówczynię o orędownictwo w zakresie dostosowania norm opieki nad sierotami do standardów polskich i unijnych, zapewniając jednocześnie o wsparciu Komisji Europejskiej i Biura Zarządzania Kryzysowego UNICEF w Polsce w tym obszarze.

Ołena Zełenska poinformowała, że Ukrainie udało się odzyskać kilkaset dzieci uprowadzonych w głąb Rosji, jednak sytuacja jest nadal „krytyczna i niedopuszczalna”. Panie zgodziły się, że rozwiązanie problemu wymaga międzynarodowego wspólnotowego działania. Pierwsza Dama Ukrainy podziękowała za inicjatywę, której celem ma być odnalezienie dzieci oraz ukaranie osób odpowiedzialnych. Przedsięwzięcie ma być realizowane pod kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego i przewodniczącej Komisji Ursuli von der Leyen przy wsparciu agencji ONZ. 

Wśród tematów podjętych we wtorek przez Agatę Kornhauser–Dudę i Ołenę Zełenską znalazła się także edukacja dla bezpieczeństwa należąca do podstawy programowej kształcenia ogólnego dla polskich szkół. Pierwsza Dama Ukrainy wyraziła zainteresowanie nauczaniem służącym przygotowaniu uczniów do odpowiednich reakcji w sytuacjach stwarzających zagrożenie dla zdrowia i życia, ponieważ Ukraina realizuje obecnie program podnoszenia świadomości uczniów związanej z niebezpiecznymi sytuacjami. Mówiono też o oswajaniu najmłodszych z niespodziewanymi wydarzeniami mogącymi generować stres oraz szkoleniach z pierwszej pomocy medycznej dla dzieci i młodzieży realizowanych w ramach pracy polskich OSP.  

– Cieszę się, że udaje się nam tak wiele potrzebnych rzeczy zrobić. Proszę pamiętać, że jesteśmy z Wami i będziemy pomagać tak długo jak to będzie potrzebne – zapewniła Agata Kornhauser–Duda.

Na koniec panie rozmawiały o planowanym Trzecim Szczycie Pierwszych Dam i Dżentelmenów „Ukraina i świat: Przyszłość, którą (od)budujemy razem” oraz Międzynarodowych Targach Książki, które w maju odbędą się w Warszawie. W roli Gościa Honorowego wydarzenia zaprezentuje się Ukraina.