Wielkanocne spotkanie Pary Prezydenckiej z żołnierzami - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

06.04.2023

Wielkanocne spotkanie Pary Prezydenckiej z żołnierzami

W Centrum Konferencyjnym Ministerstwa Obrony Narodowej Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda i Agata Kornhauser–Duda spotkali się z żołnierzami, by złożyć życzenia z okazji Świąt Wielkiej Nocy. W spotkaniu wziął też udział Wicepremier, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak.

– Spotykamy się w trudnym czasie – od ponad roku trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Nie trzeba, zwłaszcza tu, tłumaczyć, co to oznacza dla bezpieczeństwa w naszej części Europy – podkreślił Prezydent RP.

WYSTĄPIENIE PREZYDENTA RP

Zapewnił, że zarówno jemu, jak i Ministrowi Obrony bardzo zależało na wspólnym spotkaniu z żołnierzami. – Byście mieli poczucie, że jedność Rzeczypospolitej Polskiej, także jeżeli chodzi o prowadzenie spraw obronności państwa, jest zachowana – dodał Andrzej Duda.

Jak przypomniał, ten trudny czas zaczął się już wcześniej – od ataku hybrydowego na naszą wschodnią granicę, gdy „trzeba było iść służyć w mróz, w ciemność wschodnich rubieży Rzeczpospolitej i czy to w polu, czy na brzegu rzeki strzec granicy RP, a przede wszystkim strzec bezpieczeństwa naszych rodaków”.

– Z całego serca za tę niezwykle oddaną, wydajną i potrzebną służbę dziękujemy – powiedział Andrzej Duda.

Prezydent RP podziękował żołnierzom także za wsparcie dla innych, w tym przekazanie uzbrojenia walczącej z Rosją Ukrainie.

– Dziękuję za to, że znosicie fakt, że swoje uzbrojenie, tak przez Was pielęgnowane: pojazdy, czołgi i inne rodzaje uzbrojenia oddajecie naszym sąsiadom, którzy bronią swojej ojczyzny. Wiem, że nie jest to łatwe, by coś, co jest narzędziem służby i pracy bezpowrotnie oddać. Jest wtedy moment trwogi w sercu: jak ja teraz będę bronił ojczyzny? Dla nas też były to trudne decyzje – przyznał.

Ale, jak dodał, podejmowano je zawsze ze świadomością, że nasza broń użyta na Ukrainie służy także obronie bezpieczeństwa Rzeczypospolitej, a ubytki uzupełnione zostaną super nowoczesnym uzbrojeniem.

– Potrzebowaliśmy nowych czołgów, transporterów opancerzonych, myśliwców. Gdy przychodzą ich kolejne dostawy z lżejszym sercem przekazujemy poprzednio używany sprzęt tam, gdzie jest potrzebny – zaznaczył. Przypomniał, że polscy żołnierze już korzystają z nowych zakupów, ćwicząc m.in. na czołgach K2 i armatohaubicach K9.

– Takiej radości w oczach czołgistów, którzy strzelali z K2, nie widziałem jeszcze nigdy. To, z jakim entuzjazmem opowiadali o tym sprzęcie, mówiło mi wszystko. Wszystko było widać. To się rozumie bez słów, nie musiałem pytać o żadne szczegóły – opowiadał Andrzej Duda. 

Życzył żołnierzom, by nigdy nie musieli wykorzystać nowego sprzętu w warunkach bojowych, „by był on wystarczającą ochroną przed jakimkolwiek atakiem”.