Wizyta Szefa BBN we Francji - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.04.2023

Wizyta Szefa BBN we Francji

W dniach 12-13 kwietnia br. Szef BBN Jacek Siewiera przebywał z wizytą we Francji. Podczas spotkań w Pałacu Elizejskim, MON, MSZ oraz IHEDN omawiane były tematy wsparcia Ukrainy, przygotowań do Szczytu NATO, kwestii europejskiego bezpieczeństwa oraz przemysłów obronnych. Szefowi BBN towarzyszyli m.in. eksperci z MON, MSZ, PISM i OSW.

Szef BBN przekazał w rozmowach w Paryżu, że dla RP współpraca transatlantycka ma dziś kluczowe znaczenie. Poinformował też o postulacie Prezydenta RP włączenia jej do priorytetów polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Podniesiono też temat spotkania prezydentów w formacie Trójkąta Weimarskiego.

W Paryżu Szef BBN rozmawiał m. in. z szefem sztabu wojskowego prezydenta Francji adm. J.-P. Rollandem, dyrektorami generalnymi MON i MSZ A. Rufo i P. Errerą oraz szefem IHEDN gen. B. Durieux.

Wizycie towarzyszyły zorganizowane przez BBN i francuski IHEDN obrady z udziałem ekspertów z MON, MSZ, PISM i OSW, a także polsko-francuska konferencja w Ambasadzie RP w Paryżu: 365 Days of War – Lessons Learned for France and Poland.