Andrzej Duda na ćwiczeniach ANAKONDA-23 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.05.2023

Andrzej Duda na ćwiczeniach ANAKONDA-23

Na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda obserwował dziś działania wojsk w czasie największego tegorocznego ćwiczenia Sił Zbrojnych RP ANAKONDA–23, organizowanego przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

– Chciałbym, aby społeczeństwo było spokojne, w pełnym zaufaniu, że Polska jest bezpieczna i każdy stara się wykonywać swoje obowiązki jak najlepiej – mówił Prezydent RP na poligonie. – Wiemy znakomicie, że są różne sytuacje, bo też i czas jest taki, z jakim jeszcze nigdy nie mieliśmy do czynienia. Nigdy wojna nie była tak blisko nas; ona stwarza wiele trudnych sytuacji, także prowokacji. Najważniejsze dla mnie jest to, by Polska była bezpieczna.

– Działamy bardzo spokojnie, konsekwentnie i apeluję o to, by działać w sposób spokojny i bez emocji. Wyciągamy wnioski ze wszystkich zdarzeń, które mają miejsce – dodał

Równocześnie podkreślił, że jest bardzo zadowolony z postępującej w armii modernizacji i zakupów nowoczesnego sprzętu. – Budujemy w tej chwili system obrony powietrznej kraju. To jest dzieło, które niestety nie było przez wiele dziesięcioleci realizowane. Realizujemy je spokojnie i zdecydowanie od ośmiu lat – dodał.

Andrzej Duda zaznaczył, że w tej chwili polską obronę przeciwrakietową wspomagają nasi sojusznicy.

– Ale chcę jeszcze raz bardzo mocno podkreślić: powinniśmy być w jak największym stopniu samowystarczalni – powiedział Prezydent RP. – Cieszę się, że dobre współdziałanie pomiędzy ministerstwem obrony, Sztabem Generalnym, dowództwem operacyjnym i dowództwem generalnym powoduje, że coraz więcej supernowoczesnego wyposażenia trafia w ręce naszych żołnierzy, a dzięki temu będziemy tak uzbrojeni, że nikt nie odważy się nas zaatakować, czyli krótko mówiąc: Polska będzie bezpieczna.

WYPOWIEDŹ W CAŁOŚCI

W ANAKONDZIE–23 bierze udział łącznie około 13 tysięcy polskich żołnierzy oraz kilkuset z państw NATO i krajów partnerskich.

Głównym założeniem ćwiczenia jest integracja zdolności militarnych SZ RP, wojsk sojuszniczych, partnerskich oraz układu pozamilitarnego w międzynarodowym środowisku operacyjnym i sprawdzenie poziomu interoperacyjności i zdolności współdziałania rodzajów sił zbrojnych w odpowiedzi na realne zagrożenia w regionie Morza Bałtyckiego. ANAKONDA–23 obejmuje m.in. przeciwdziałanie i reagowanie na zagrożenia hybrydowe.

W sobotę – w ramach głównego elementu taktycznego ćwiczenia – siły powietrzne, wojska lądowe i marynarka wojenna wykonały złożone zadania ognia połączonego. Główny element taktyczny ANAKONDY–23 polegał na prowadzeniu skoordynowanego wsparcia ogniowego z użyciem m.in. armatohaubic samobieżnych AHS Krab i K9 Thunder, wyrzutni WR–40 Langusta, samolotów wielozadaniowych F–16, śmigłowców Mi–14PŁ oraz taktycznych bezzałogowych systemów powietrznych Bayraktar TB2.

Szkolenie realizowane jest na poligonach Drawsko, Orzysz, Ustka i Nowa Dęba, a także na obszarze pozapoligonowym. W ćwiczeniu oraz w ćwiczeniach skoordynowanych (DEFENDER–23, AURORA–23), w ramach których realizowane jest również szkolenie poza granicami Polski, biorą udział przedstawiciele Sił Zbrojnych z USA, Rumunii, Słowenii, Szwecji, Francji, Litwy, Łotwy, Estonii oraz Turcji.